Bóle umiejscowione poza okolicą serca – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu w klatce piersiowej poza okolicą serca
Bóle umiejscowione poza okolicą serca – przyczyny. O czym może świadczyć ból w klatce piersiowej?
Bóle w klatce piersiowej można podzielić na dwie grupy:
1. Bóle serca i okolicy serca – najczęściej są objawem zawału mięśnia sercowego i dusznicy bolesnej; dolegliwości zazwyczaj zwiększają się podczas podejmowania aktywności fizycznej i towarzyszą im inne objawy, takie jak: duszności, wzmożona potliwość, ucisk za mostkiem, ból barku, a nawet pleców.
2. Bóle umiejscowione poza okolicą serca – ból ten zazwyczaj świadczy o schorzeniu dróg oddechowych bądź pokarmowych, a czasami również o chorobach układu kostno-mięśniowego.
Bóle umiejscowione poza okolicą serca mogą występować zarówno z lewej, jak i prawej strony klatki piersiowej, w spoczynku, jak i podczas aktywności fizycznej, u osób młodych oraz u seniorów.
Bóle umiejscowione poza okolicą serca – schorzenia układu oddechowego
Wśród najczęstszych przyczyn pojawiania się bólu w klatce piersiowej poza okolicą serca znajdują się m.in. schorzenia układu oddechowego, a wśród nich:
-
Zatorowość płuca – polega na zwężeniu bądź zamknięciu światła tętnicy płucnej lub jej odgałęzienia przez skrzeplinę powstałą przeważnie w żyłach głębokich kończyn dolnych. Na skutek zatoru dochodzi do ograniczenia lub zatrzymania przepływu krwi przez płuca. Objawami zatorowości płucnej są: duszność, ból w klatce piersiowej, zazwyczaj umiejscowiony poza okolicą serca, kaszel, omdlenie, krwioplucie. Czasami pojawia się także obrzęk i ból kończyny dolnej.
-
Odma opłucnowa – to pojawienie się powietrza w jamie opłucnowej. Może ona powstać samoistnie – jako powikłanie po różnych zabiegach medycznych lub na skutek urazu. Objawy odmy opłucnowej to: silny, uciskający ból w klatce piersiowej zlokalizowany poza okolicą serca, duszność, przyspieszone tętno, bladość, kaszel.
-
Zapalenie płuc – objawy charakterystyczne to silny kaszel, gorączka lub stan podgorączkowy, odpluwanie ropnej plwociny, dreszcze. Nierzadko pojawiają się także duszności oraz ból w klatce piersiowej niedotyczący serca. undefined
Bóle umiejscowione poza okolicą serca – schorzenia układu pokarmowego
Schorzenia układu pokarmowego, które mogą objawiać się bólami umiejscowionymi poza okolicą serca w klatce piersiowej to m.in.:
-
choroba refluksowa przełyku – to zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, które prowadzi do podrażnienia przełyku, co z kolei generuje objawy: pieczenie w przełyku, odbijanie, nadkwasotę oraz ból w klatce piersiowej występujący poza okolicą serca i promieniujący do żołądka;
-
choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do powstawania ubytków w błonie śluzowej żołądka z towarzyszącym im stanem zapalnym. Objawy wrzodów żołądka to ból nadbrzusza, mdłości, zgaga, wymioty, ból pod mostkiem;
-
zapalenie trzustki – najczęstszymi powodami występowania zapalenia trzustki są kamica żółciowa i nadużywanie alkoholu, a także zażywanie niektórych leków (np. sterydów czy niesterydowych leków przeciwzapalnych) i wrodzone wady rozwojowe. Dochodzi do niego na skutek samotrawienia narządu przez enzymy trzustkowe. Zapalenie trzustki objawia się silnym, trudnym do zniesienia bólem w środkowej części brzucha, który może promieniować do okolicy mostka, stąd wrażenie bólu w klatce piersiowej poza okolicą serca.
Bóle umiejscowione poza okolicą serca – inne przyczyny
Wśród przyczyn bóli w klatce piersiowej umiejscowionych poza okolicą serca należy wymienić także nerwoból międzyżebrowy spowodowany uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych. Manifestuje się on bólem w klatce piersiowej, który obejmuje od jednego do kilku kręgów piersiowych (może występować jedno- lub obustronnie). Dolegliwości nasilają się podczas ruchów w obrębie klatki piersiowej (np. przy skrętach, skłonach).
Warto także zwrócić uwagę na podłoże emocjonalne bólu w klatce piersiowej. Ból poza okolicą serca może występować podczas ataku paniki w przebiegu nerwicy czy zaburzeń lękowych. Oprócz bólu chory doświadcza zazwyczaj duszności, napięcia mięśni, rozdrażnienia i poddenerwowania.