Budezonid – działanie, wskazania, skutki uboczne
Budezonid – jak działa?
Budezonid to lek o silnym, miejscowym działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Jego substancja czynna – Budesonidum to syntetyczny kortykosteroid stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma. Krótkotrwałe działanie kortykosteroidów to zmniejszenie rozszerzenia naczyń krwionośnych i przepuszczalności naczyń włosowatych, a także zmniejszenie migracji leukocytów do miejsc zapalenia. Niższe dawki kortykosteroidów działają przeciwzapalnie, wyższe natomiast działają immunosupresyjnie, stosowane przez dłuższy czas wiążą się z receptorem mineralokortykoidów, podnosząc stężenie sodu i zmniejszając stężenie potasu.
Budezonid ma postać twardych kapsułek przeznaczonych do inhalacji. Jedna dawka inhalacyjna zawiera 400 lub 800 mikrogramów substancji czynnej o nazwie budezonid. Proszek do inhalacji stosuje się z użyciem inhalatora dołączonego do opakowania. Po dotarciu do płuc lek szybko się wchłania, osiągając maksymalne stężenie w osoczu. Jego biodostępność wynosi 75%. Wchłonięta substancja jest metabolizowana w wątrobie, a wydalana przede wszystkim z moczem, a także z kałem.
Budezonid – wskazania i dawkowanie
Budezonid jest stosowany w przebiegu astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), zapobiega występowaniu duszności. Proszek do inhalacji doustnej może być stosowany u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych.
Dawkowanie jest ustalane indywidualnie, stosuje się zazwyczaj najniższą możliwą, skuteczną dawkę leku. U dorosłych jest to przeważnie od 200 do 400 mikrogramów budezonidu dwa razy na dobę (dawka maksymalna to 1600 mikrogramów na dobę), u dzieci powyżej 6. roku życia – 200 mikrogramów dwa razy na dobę (dawka maksymalna na 800 mikrogramów na dobę). Nie stosuje się leku u dzieci mniejszych, nieposiadających umiejętności obsługi inhalatora.
Budezonid przeznaczony jest do stosowania wziewnego, nie należy połykać kapsułek. Przeciwwskazania do stosowania obejmują nadwrażliwość na substancję czynną bądź substancje pomocnicze. Należy zachować szczególną ostrożność przy występowaniu gruźlicy płuc lub zakażeniach dróg oddechowych o podłożu grzybiczym oraz wirusowym. Jeśli to konieczne, podczas zaostrzenia astmy oskrzelowej, można zwiększyć dawkę leku i zastosować leki doustne.
Budezonid – skutki uboczne
Budezonid, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Najczęściej są to:
-
ból głowy,
-
katar,
-
ból gardła,
-
biegunka,
-
utrata apetytu,
-
ból brzucha,
-
krwotok z nosa.
Jeśli wystąpią takie skutki uboczne, jak: obrzęk twarzy, gardła, języka, warg, oczu, dłoni bądź stóp, trudności w oddychaniu lub połykaniu, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, zmiany w zachowaniu, nadmierna senność, bezsenność, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Stosowanie wziewnych preparatów sterydowych może powodować grzybicę jamy ustnej i gardła. Po każdym zastosowaniu leku należy przepłukać usta wodą oraz umyć zęby.