Cavinton - wskazania, przeciwwskazania i dawkowanie
Cavinton to lek stosowany w leczeniu stanów po udarze, udaru niedokrwiennego oraz ostrych stanów niedokrwienia mózgu. Wykorzystywany jest również w stanach przewlekłego zaburzenia w siatkówce i naczyniówce oka. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania preparatu Cavinton? Jak należy dawkować lek?
Cavinton - działanie
Cavinton to lek dostępny w aptekach na receptę, w postaci tabletek w wersji zwykłej oraz w wersji Cavinton Forte. Przepisywany jest przez lekarzy neurologów. Jego zadaniem jest rozszerzanie naczyń w mózgu oraz złagodzenie objawów wywołanych niedokrwieniem mózgu. Substancją czynną leku Cavinton jest winpocetyna. Jej działanie korzystnie wpływa na metabolizm mózgowy, dzięki czemu usprawnieniu ulega przepływ krwi do mózgu. Działa ochronnie na tkankę nerwową, łagodząc szkodliwy wpływ reakcji cytotoksycznych, wywoływanych przez aminokwasy. Winpocetyna ma także właściwości przeciwutleniające.
Cavinton - skład leku
Każda tabletka leku Cavinton zawiera 5 mg winpocetyny.
Substancją pomocniczą zawartą w preparacie jest laktoza jednowodna (140 mg w jednej tabletce).
Cavinton – dawkowanie leku
Dla osób dorosłych zalecane jest przyjmowanie 1 do 2 tabletek (5-10 mg) trzy razy na dobę (15-30 mg). Dawka podtrzymująca: 1 tabletka 3 razy na dobę. Lek należy przyjmować doustnie po zjedzeniu posiłku.
Nie należy podawać preparatu Cavinton dzieciom, z uwagi na brak wystarczających danych klinicznych dla tej grupy wiekowej.
Cavinton – wskazania do stosowania
Cavinton i Cavinton forte to preparaty wspomagające leczenie ostrych stanów niedokrwienia mózgu, udaru niedokrwiennego oraz stanów po udarze. Lek przeznaczony jest także do leczenia przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oka, oraz w przebiegu starczego przytępienia słuchu i szumów usznych.