Pacjenci.pl Zdrowie Cerazette - działanie, wskazania, przeciwwskazania
pixabay.com

Cerazette - działanie, wskazania, przeciwwskazania

19 marca 2022

Cerazette to doustna forma antykoncepcji hormonalnej dla kobiet w postaci tabletek. Lek wydawany jest w aptekach na receptę. Jakie działanie wykazuje lek Cerazette? Czy stosowanie tego preparatu jest całkowicie bezpieczne? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tego produktu medycznego?

Cerazette - opis leku 

Cerazette to tabletki powlekane stosowane w antykoncepcji hormonalnej. Przed rozpoczęciem stosowania tego preparatu konieczne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego, badania sutków oraz ciśnienia krwi. Większość preparatów o tym samym działaniu zawiera składniki aktywne, takie jak progesteron i estrogen to hormony, hamujące proces jajeczkowania (owulacji). Cerazette jest środkiem jednoskładnikowym, w którym substancją aktywną są leki syntetyczne, działające tak jak progesteron.

Działanie leku Cerazette

Substancją aktywną zawartą w leku Cerazette jest związek gestagenowy - desogestrel. Działanie leku utrudnia dotarcie plemników do komórki jajowej. Stosowanie preparatu Cerazette obniża także stężenie estradiolu. Lek ten wykazuje niewielką aktywność androgenową, zatem nie działa zbyt silnie na zatrzymanie owulacji, przez co nie można powiedzieć o 100% skuteczności leku Cerazette jako leku antykoncepcyjnego..

Wskazania do stosowania leku Cerazette

Lek Cerazette stosowany jest jako środek antykoncepcyjny dla kobiet, które nie chcą przyjmować, bądź są nadwrażliwe na preparaty dwuskładnikowe zawierające w swoim składzie estrogeny.

Dawkowanie leku Cerazette

Cerazette należy przyjmować raz na dobę. Należy pamiętać o tym, aby stosować go zawsze o tej samej porze dnia (z uwzględnieniem dopuszczalnego odchylenia, które wynosi +/- 3 godziny). Tabletki należy przyjmować zgodnie z kierunkiem strzałek umieszczonych na blistrach, począwszy od pierwszego dnia.

Dawka inicjująca powinna być przyjęta w pierwszym dniu menstruacji. Preparat Cerazette może wykazywać niższą skuteczność wówczas, gdy przerwa pomiędzy przyjęciem dwóch kolejnych dawek jest dłuższa niż 36 godzin.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko