Pacjenci.pl Zdrowie Cholesterol LDL – zły cholesterol, jak go obniżyć?
pixabay.com

Cholesterol LDL – zły cholesterol, jak go obniżyć?

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Cholesterol LDL – co to jest

Cholesterol ułatwia proces trawienia tłuszczów, wchodzi w skład osłonek mielinowych, bierze udział w produkcji hormonów między innymi płciowych i antystresowych, jest budulcem błon komórkowych chroniących włókna nerwowe przed uszkodzeniem, jest składnikiem żółci a także jest potrzebny do wytwarzania i przyswajania witaminy D. Mimo zalet cholesterolu, warto pamiętać, że  jego nadmiar jest groźny dla zdrowia, a zwłaszcza nadmiar cholesterolu LDL, czyli złego cholesterolu.

Cholesterol, a więc także i jego składowa – frakcja LDL, jest organicznym związkiem chemicznym z grupy steroli. Produkowany jest w wątrobie oraz dostarczany w pożywieniu. Bogatym źródłem cholesterolu są wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, a zwłaszcza tłuszcze zwierzęce, oraz produkty zawierające dużo tłuszczu roślinnego. Cholesterol w badaniu krwi określa się mianem cholesterolu całkowitego, który dzieli się na cholesterol LDL – zły, i HDL – dobry. Niedawno w badaniach laboratoryjnych zaczęto także wykrywać cholesterol nie-HDL, który również określany jest jako zły cholesterol.

Co to jest cholesterol LDL? Cholesterol LDL przenosi cząsteczki cholesterolu z wątroby do tkanek organizmu, a więc można by rzecz, że roznosi cholesterol po całym naszym organizmie. Przeciwną role odgrywa cholesterol HDL, który te cząsteczki zbiera. LDL utrzymywany na wysokim poziomie powoduje miażdżycę, choroby wątroby, nerek oraz serca. Może być także przyczyną zawału i udaru.

undefined

Cholesterol LDL – skutki podwyższonego cholesterolu LDL

Skutki podwyższonego poziomu cholesterolu LDL mogą być bardzo niebezpieczna dla zdrowia całego organizmu. Cholesterol LDL powoduje miażdżycę, która prowadzi do groźnej choroby niedokrwiennej serca, zawału lub udaru mózgu. Podwyższony cholesterol LDL może być także przyczyną zaburzeń erekcji i problemów z płodnością. Zbyt duża wartość złego cholesterolu wpływa także na powstawanie demencji, tj. choroby Alzheimera. W wyniku nadmiaru frakcji LDL mogą ucierpieć także nerki. Wówczas może dojść do zwężenia tętnic i nadciśnienia tętniczego, które powiązane są z chorobami nerek.

undefined

Cholesterol LDL – norma

Cholesterol LDL zawsze oceniany jest razem z cholesterolem HDL, co tworzy spójny obraz cholesterolu całkowitego. Dzieje się tak ze względu na działanie neutralizujące cholesterolu HDL. Jeśli mamy podwyższony ogólny poziom cholesterolu całkowitego, ale dwukrotność dobrego cholesterolu, wówczas cholesterol LDL nie będzie nam tak szkodził jak przy zaniżonej wartości HDL.

undefined

CholesterolCholesterol LDL – złyCholesterol HDL – dobry

norma

130 mg/dl

mężczyźni ≥ 40 mg/dlkobiety ≥ 50 mg/dl

u pacjentów po zawale, udarze, cierpiących na chorobę niedokrwienną serca

undefinedundefined

< 100 mg/dl

undefinedundefined

> 60 mg/dl

u chorych na cukrzycę

< 70 mg/dl

Cholesterol LDL – leczenie

Leczenie zbyt wysokiego stężenia cholesterolu LDL (złego cholesterolu) polega przede wszystkim na zmianie diety i stylu życia. Dieta osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL powinna obfitować w produkty składające się z chudego białka ryb oraz drobiu, produktów roślinnych bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, jak awokado, orzechy, pestki, pełnoziarnistego pieczywa, makaronu, kasz i dużej ilości wody. Należy także wykluczyć z diety częste smażenie na głębokim tłuszczu i przerzucić się na gotowanie na parze. Co więcej, należy niezwłocznie zrezygnować z produktów typu fast-food, słonych tłustych przekąsek, słodkich wypieków cukierniczych, nabiału krowiego oraz tłustych mięs, wędlin, podrobów i wyrobów wysoce przetworzonych takich jak pasztety, konserwy, parówki, mielonki.

Co więcej, pacjent powinien skupić się na większej ilości ruchu na co dzień oraz regularnym uprawianiu sportu. Na początek warto zacząć od częstszego wstawania z krzesła, chodzenia po schodach, spacerów czy lekkiej porannej gimnastyki. Do takich nowych, zdrowych nawyków, warto później dołączyć regularne treningi wybierając dla siebie odpowiednią formę aktywności i ulubioną formę ruchu. Należy pamiętać, że ciało człowieka stworzone jest do ruchu, więc kiedy cierpimy na jego deficyt, wówczas cały nasz organizm nie funkcjonuje zdrowo i harmonijnie.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko