Pacjenci.pl Zdrowie Cholinesteraza – co to jest i kto powinien zbadać jej stężenie
pixabay.com

Cholinesteraza – co to jest i kto powinien zbadać jej stężenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Cholinesteraza – co to jest

Colineseraza jest markerem, na podstawie którego można sprawdzić wydolność wątroby w zakresie wytwarzania białek. Cholinesteraza jest enzymem wytwarzanym w wątrobie. Cholinesteraze znajdziemy również w trzustce, śledzionie, układzie nerwowym i błonie śluzowej jelita. Cholinesteraza zajmuje się katalizowaniem, rozkładem estrów choliny na cholinę i kwasy tłuszczowe. W przypadku chorób wątroby, zatrucia pestycydami lub przed podaniem sukcynylocholiny wykonuje się badanie stężenia cholinesterazy we krwi.

undefined

Cholinesteraza – kto powinien zbadać jej stężenie

Badanie cholinesterazy pozwala ocenić aktywność enzymów: pseudocholinesterazy oraz acetylocholinesterazy. Enzymy te odpowiadają za przewodzenie impulsów nerwowych. Pseudocholinesteraza znajduje się w komórkach wątroby, a acetylocholinesteraza odpowiada za rokład acetycholiny na cholinę oraz kwas octowy. Lekarz zleca pacjentowi przeprowadzenie badania na poziom cholinesterazy przed operacją, w której będzie użyty anestezjologiczny lek sukcynylocholina. Lek ten podawany jest w celu zwiotczenia mięśni poprzecznie prążkowanych, dzięki temu jest możliwa intubacja pacjenta. Zbadanie poziomu cholinesterazy pozwala określić wrażliwość na sukcynycholinę i określić działanie leku anestezjologicznego. Również w przypadku zatrucia środkami ochrony roślin (pestycydami), lekarz kieruje na badanie poziomu cholinesterazy, ponieważ po kontakcie z tymi środkami możę pojawić się zahamowanie acetylocholinesterazy, co powoduje, że w organizmie gromadzi się acetylocholina. Po zatruciu pestycydami mogą występować następujące objawy: bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, a w przypadku ciężkiego zatrucia może także dojść do drgawek, wstrząsu lub zaburzenia świadomości. Gdy lekarz po badaniu stwierdzi zapalenie wątroby, marskość lub nowotwór wątroby także może zlecić badanie cholinesterazy, która wytwarzana jest w wątrobie. Na podstawie tego badania można sprawdzić wydolność tego narządu.

undefined

Cholinesteraza – jak przebiega badanie

Po zleceniu przez lekarza przeprowadzenia badania na poziom cholinesterazy, pacjent udaje się do przychodni na pobranie krwi. Na badanie krwi trzeba stawić się na czczo, najlepiej udać się na nie rano przed śniadaniem. Próbka trafia do laboratorium, gdzie zostaje poddana analizie przy użyciu analizatora biochemicznego. Standardowo czas oczekiwania na wynik wynosi do jednego dnia, często w dużych miastach wynik można odebrać już tego samego dnia wieczorem za pomocą dedykowanej strony internetowej laboratorium. Norma cholinesterazy mieści się pomiędzy 5-12 U/ml. Brak jakichkolwiek przeciwwskazań do badania. Po odebraniu wyników badania, możemy samodzielnie sprawdzić, czy wskaźnik naszego badania mieści się w normie, jest za niski lub za wysoki.

undefined

Cholinesteraza – normy

Norma cholinesterazy to 5–12 U/ml. Należy pamiętać o tym, że wynik badania cholinesterazy może się różnić w zależności od laboratorium, w którym odbywa się  badanie. W interpretacji wyników, należy zwrócić uwagę na normy podane obok otrzymanego wyniku cholinesterazy. Trzeba pamiętać też o tym, że interpretacją wyników badania zajmuje się lekarz prowadzący. Samodzielne wnioskowanie bez pewnej i rzetelnej wiedzy może być nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia, ale też mylące. ,

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja