Choroba Bowena – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Choroba Bowena – czym jest?
Choroba Bowena najczęściej dotyka osób po 60. roku życia (częściej kobiet niż mężczyzn) i ogranicza się tylko do tkanek skóry. Ryzyko, że zmieni się w formę inwazyjną wynosi około 3 %. Forma inwazyjna to taka, która ma postać nacieku i może przenosić się na inne obszary ludzkiego ciała. Nieinwazyjność choroby Bowena w większości przypadków daje szansę na wyleczenie z nowotworu. Zmiany skórne towarzyszące tej chorobie to zmiany rumieniowo-łuszczeniowe, które znacznie odstają od powierzchni skóry. Mogą też przybierać formę owrzodzenia lub brodawek.
Choroba Bowena – przyczyny
Za najczęstsze przyczyny powstania choroby Bowena uważa się:
-
promieniowanie ultrafioletowe (zmiany skórne pojawiają się w miejscach odsłoniętych i narażonych na kontakt z promieniami słonecznymi),
-
kontakt ze środkami o działaniu rakotwórczym, w szczególności z arsenem,
-
zakażenia wirusami, szczególnie wirusem HPV. Przypuszcza się, że zarażenie wirusem HPV może wynikać z przeniesienia go z narządów płciowych.
Choroba Bowena – objawy
Typowe dla choroby Bowena są płasko-wyniosłe ogniska o kolorze sinobrunatnym lub sinoczerwonym. Są one pokryte łuskami lub strupami, które gdy zostaną podważone, ukazują sączącą się nierówną powierzchnię. Zmiany te zlokalizowane są zarówno na obszarach narażonych na promienie UV, a więc na twarzy, uszach, głowie, szyi, jak i miejscach zazwyczaj chronionych przed słońcem, np. na tułowiu. Mogą występować w postaci pojedynczych zmian lub mnogich wykwitów.
Choroba Bowena – diagnostyka
Diagnostyka choroby Bowena ma na celu odróżnienie tej choroby od przewlekłego zapalenia skóry, łuszczycy, brodawek łojotokowych, zanikowego liszaja płaskiego, łojotokowego zapalenia skóry, powierzchownego raka podstawnego czy też czerniaka złośliwego. Rozpoznaniu służy badanie dermoskopowe ukazujące typowe dla choroby Bowena naczynia kłębkowate oraz powierzchowne złuszczanie. Uwidaczniają się w nim również brązowe globulki niewielkich rozmiarów, które ułożone są w plamisty wzór. W czasie badania dermoskopowego można również zaobserwować rejony bez typowej dla zmian w chorobie Bowena struktury za to w kolorze szarym lub brązowym. Rozstrzygnięciem w diagnostyce tego schorzenia jest ostatecznie badanie histopatologiczne.