Pacjenci.pl Zdrowie Choroby zakaźne matki w okresie ciąży zaburzające rozwój płodu
pixaby.com

Choroby zakaźne matki w okresie ciąży zaburzające rozwój płodu

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Choroby zakaźne matki w okresie ciąży zaburzające rozwój płodu – różyczka

Różyczka to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez wirusa. Jest ona bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Szczególnie niebezpiecznym okresem do zachorowania jest okres pierwszych, trzech miesięcy ciąży. Zarażenie w tym okresie prowadzi do tworzenia się wad rozwojowych, takich jak niedorozwój czy ubytki w przegrodach serca. Innym zagrożeniem jest uszkodzenie narządu wzroku np. zaćma czy narządu słuchu (nawet całkowita utrata słuchu).

Aby zapobiec zakażeniu się różyczką przez kobietę w ciąży, powinna ona przede wszystkim unikać kontaktu z chorymi. Dodatkowo, można stosować szczepienia ochronne dziewcząt w wieku 13-15 lat.

Choroby zakaźne matki w okresie ciąży zaburzające rozwój płodu – toksoplazmoza

Toksoplazmoza wywołana jest przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Kiedy matka się nim zakazi, wnika on do krążenia płodowego i umiejscawia się w różnych narządach.

Każdą z możliwych chorób płód może przebyć w łonie matki, a jeśli do zarażenia doszło pod koniec ciąży, również w okresie noworodkowym. Wszystkie schorzenia przebiegają w postaci uogólnionego zakażenia. Proces chorobowy rozwija się w wielu narządach: mózgu, przewodzie pokarmowym, wątrobie i innych. We wszystkich chorobach, które ujawniają się po urodzeniu, występuje żółtaczka o przewlekłym przebiegu.

U kobiet w ciąży i u noworodka można rozpoznać toksoplazmozę na podstawie specjalnych badań serologicznych. O wprowadzonym sposobie leczenia decyduje lekarz.

Choroby zakaźne matki w okresie ciąży zaburzające rozwój płodu – cytomegalia

Cytomegalia to choroba wywoływana przez wirusa cytomegalii, który należy do najcięższych zakażeń płodu w całym okresie trwania ciąży. Objawy tego schorzenia obejmują najczęściej uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, np. zapalenie opon mózgowych i mózgu lub wodogłowie. Ponadto, objawy dotyczą uszkodzenia układu krwiotwórczego, skazy krwotocznej oraz uszkodzenia wątroby z objawami żółtaczki.

Choroba płodu może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy, a po urodzeniu dziecka zaobserwować można zaburzenia neurologiczne, takie jak małogłowie lub wodogłowie.

Choroby zakaźne matki w okresie ciąży zaburzające rozwój płodu – zakażenie wirusem HIV

Zakażenie wirusem HIV powoduje AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności. Uważa się, że okołoporodowe przekazywanie wirusa odbywa się nie tylko wewnątrzmacicznie, ale i w czasie porodu. Po porodzie wirus przenoszony jest głównie wraz z mlekiem matki.

Istnieją podejrzenia, że większość tych wczesnych zakażeń kończy się poronieniem.

Do zakażenie wirusem HIV u dzieci, oprócz mleka matki, może dojść na etapie życia płodowego, wówczas wirus przechodzi przez łożysko bądź w następstwie przetoczeń krwi i preparatów krwiopochodnych.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko