Pacjenci.pl Zdrowie Chrypka może świadczyć o poważnej chorobie – dowiedz się jakiej?
pixaby.com

Chrypka może świadczyć o poważnej chorobie – dowiedz się jakiej?

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Chrypka – przyczyny

Chrypka polega na nieprawidłowym drganiu strun głosowych, które połączone są z przepływem powietrza w okolicy głośni. Uczuciem, które jej zazwyczaj towarzyszy, jest suchość w jamie ustnej oraz nieprzyjemne drapanie w gardle.

W przypadku niektórych osób występowanie chrypki jest całkowicie normalne np. u osób, które z racji wykonywanego zawodu zmuszone są głośno mówić przez dłuższy czas. Warto jednak pamiętać, że jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż cztery tygodnie powinno to być wskazaniem do wizyty u laryngologa.

Przewlekle nasilająca się i utrzymująca się chrypka może mieć jednak znacznie poważniejsze podłoże. Zdarza się, że jest ona następstwem guzka lub polipa w obrębie strun głosowych, postępującego bliznowacenia lub pogrubienia strun głosowych lub ucisku na zaopatrujący je nerw.

Inne przyczyny chrypki to:

odpowiedź alergiczna,ogólne osłabienie organizmu,refluks,uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego,zapalenie stawu pierścienno-nalewkowego,zapalenie krtani,przekrwienie krtani i obrzęk fałdów głosowych na skutek niekorzystnego wpływu ekstremalnych czynników pogodowo-klimatycznych,przewlekły alkoholizm.

Chrypka a alergia

Chrypka może być wynikiem alergii. Będzie jej wówczas towarzyszyć duszność, świszczący oddech oraz załamywanie się głosu. Niestety, może to być oznaka nadchodzącej astmy oskrzelowej. Najbardziej niebezpieczny jest nagły obrzęk, ponieważ wówczas może dojść do uduszenia chorego.

Chrypka a palenie papierosów

Chrypka jest bardzo częstym zjawiskiem u osób palących papierosy. Dochodzi do tego, ponieważ dym papierosowy, który palacz wdycha do swoich płuc, niszczy nabłonek dróg oddechowych i podrażnia go. Niestety, nałogowe palenie papierosów uniemożliwia jego odbudowę.

Jeśli przyczyną chrypki jest zwykłe przeziębienie, nie wymaga to zazwyczaj konsultacji z lekarzem, ponieważ wówczas chrypka ustąpi samoistnie. Ponadto chrypka, która powstała na skutek przeciążania głosu również nie wymaga konsultacji lekarza. Powodem do niepokoju powinna być bowiem chrypka, która utrzymuje się bez innych objawów i nie ustępuje nawet po kilku dniach.

Chrypka a przewlekłe zapalenie krtani

Przyczyną przewlekłego zapalenia krtani może być jej powtarzający się, ostry nieżyt, nadużywanie głosu, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz przebywanie w przegrzanym lub zanieczyszczonym pomieszczeniu.

Na skutek podrażnienia krtani dochodzi zazwyczaj do zmian na strunach głosowych, co objawia się właśnie chrypką. Oprócz niej, towarzysz temu także suchy kaszel oraz drapanie albo pieczenie w gardle.

Nieleczone przewlekłe zapalenie krtani prowadzić może nawet do stanów przedrakowych.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko