Pacjenci.pl Zdrowie Ciemieniucha to częsta dolegliwość u niemowląt. Czy da się jej zapobiec?
pixaby.com

Ciemieniucha to częsta dolegliwość u niemowląt. Czy da się jej zapobiec?

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha to dolegliwość powszechna u niemowląt. W większości przypadków jest ona nieszkodliwa i ustępuje samoistnie. Najczęściej pojawia się ona u dzieci do 3. miesiąca życia, jednak może pojawić się również w późniejszym okresie.

Dolegliwość ta jest najprawdopodobniej wersją łojotokowego zapalenia skóry u dzieci. U dorosłych powoduje ono łupież, u niemowląt z kolei skutkuje pojawieniem się wyjątkowo grubej i łuszczącej się skóry na główce dziecka.

Ciemieniucha zazwyczaj znajduje się punktowo na głowie, jednak może koncentrować się także za uszami. Dodatkowo, pojawia się także na skórze pod brwiami, na nosie, w pachwinie i pod pachami. Fragmenty ciemieniuchy mogą być tłuste lub suche i zazwyczaj są żółte lub białe.

Warto pamiętać, że ta dolegliwość jest nieszkodliwa i nie ma medycznego powodu, który mógłby wskazywać na jakiekolwiek medyczne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że jest to naturalny stan, z którym prawie każdy rodzic musi się zmierzyć.

Ciemieniucha u niemowlaka – jak powstaje?

Gruczoły łojowe noworodka są nadmiernie pobudzane do pracy w wyniku działania matczynych hormonów. Produkowany przez te gruczoły łój często zasycha wraz ze złuszczającymi się komórkami naskórka po wydostaniu się na powierzchnię skóry. Uwidacznia się to na niej w postaci żółtawych plamek, wysypki bądź też nawet skorupki.

Ciemieniucha u niemowlaka – przyczyny

Przyczyny pojawienia się tej dolegliwości nie są do końca poznane. Wiadomo jedynie, że ciemieniucha nie jest efektem zakażenia, alergii ani nieodpowiedniej higieny oraz że nie da się nią zarazić.

Część lekarzy uważa, że nadmierne wydzielanie łoju można zaobserwować u dzieci, które urodziły się w okresie wiosennym i letnim. Dzieje się tak, ponieważ wówczas gruczoły łojowe pracują intensywniej. Jest to wynik ich niedojrzałości. Gruczoły te zaraz po narodzinach dziecka pracują bardzo intensywnie i zbyt mocno natłuszczają wrażliwą skórę niemowlaka.

Ciemieniucha u niemowlaka – objawy

Warto pamiętać, że regularna pielęgnacja skóry, która jest zmieniona chorobowo zapobiega wtórnemu zakażeniu grzybiczemu i bakteryjnemu. Jeśli ciemieniucha nie znika przez 10-14 dni, pomimo regularnej pielęgnacji, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem pediatrą bądź dermatologiem dziecięcym.

Dotyczy to także sytuacji, w których ciemieniusze towarzyszą takie objawy jak uporczywe swędzenie oraz pojawienie się skorupki poza skórą głowy. Wówczas konieczne może okazać się zastosowanie mocniejszych leków.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko