Cisplatyna - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie
Cisplatyna to lek wykorzystywany w chemioterapii zwalczającej raka szyjki macicy oraz raka jąder. Stosowanie Cisplatyny może wywołać szereg negatywnych działań niepożądanych. Jak należy stosować ten lek? Kiedy przyjmowanie Cisplatyny nie jest wskazane?
Cisplatyna - wskazania do stosowania
Składnikiem aktywnym preparatu Cisplatyna jest platyna. Wykorzystywana jest w chemioterapii w leczeniu:
-
raka pęcherza moczowego;
-
raka jąder;
-
raka szyjki macicy;
-
płaskonabłonkowego raka głowy i szyi;
-
niedrobnokomórkowego raka płuc;
-
drobnokomórkowego raka płuc.
Cisplatyna może być wykorzystywana w monoterapii, a także terapii skojarzonej z innymi lekami. Z uwagi na niebezpieczne dla zdrowia i życia efekty uboczne, często jest zastępowana przez karboplatynę lub oksaliplatynę.
Dawkowanie leku Cisplatyna
Preparat Cisplatyna przeznaczona jest do stosowania dożylnego we wlewie. Dawka leku jest zależna od stanu zdrowia pacjenta oraz od sposobu leczenia. W monoterapii osobom dorosłym i dzieciom podaje się dawki 50-120 mg/m2 pc przez okres 3.-4. tygodni lub 15-20 mg/m2 pc. na dobę przez kolejnych pięć dni. W terapii skojarzonej pacjent dostaje ≥20 mg/m2 pc. w cyklach, które obejmują 3-4 tygodnie. Leczenie Cisplatyną może odbywać się wyłącznie pod nadzorem doświadczonego lekarza onkologa.
Cisplatyna - przeciwwskazania do stosowania
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cisplatyna jest nadwrażliwość na ten składnik.
Leku nie należy także podawać:
-
osobom z zaburzeniami pracy nerek;
-
pacjentom odwodnionym;
-
pacjentom z zaburzeniami słuchu;
-
osobom z zaburzeniami układu nerwowego.
Cisplatyna - zalecane środki ostrożności
Przed rozpoczęciem kuracji preparatem Cisplatyna należy wykonać badania na stężenie sodu, potasu, magnezu i wapnia w organizmie, a także morfologię krwi. W takim przypadku lekarz może także zlecić wykonanie badania słuchu.