Pacjenci.pl Zdrowie Citalopram - wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia
pixabay.com

Citalopram - wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia

19 marca 2022

Citalopram to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek, wydawany w aptekach na receptę. Stosowany jest w stanach ciężkiej depresji i lęków napadowych. Jak poprawnie dawkować lek Citalopram? Czy istnieją przeciwwskazania do jego przyjmowania?

Citalopram - zastosowanie leku

Lek Citalopram dostępny jest w postaci tabletek powlekanych (10 mg, 20 mg, 40 mg). W opakowaniu znajduje się 20 szt., 28 szt., 30 szt., 56 szt., 60 szt., lub 84 sztuki.

Substancją czynną preparatu jest bromowodorek citalopramu. Jest to lek przeciwdepresyjny, tzw. selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Wskazany do stosowania dla pacjentów cierpiących na ciężkie postaci depresji lub lęki napadowe. Lęk napadowy może współistnieć z objawami agorafobii - lękiem przed wyjściem z domu, kłopotami z odnalezieniem się w tłumie.

Wskazania do stosowania leku Citalopram 

Wskazaniami do stosowania Citalopramu są przede wszystkim stany depresyjne, profilaktyka depresji oraz lęki napadowe z tzw. agorafobią lub bez agorafobii.

Dawkowanie leku Citalopram 

W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia objawów, dawka może ulegać zmianie, o czym decyduje lekarz prowadzący. Maksymalna dobowa dawka nie powinna przekraczać 40 mg. Leku Citalopram nie należy odstawiać z dnia na dzień, ponieważ może to doprowadzić do objawów odstawienia. Dawkę preparatu należy stopniowo zmniejszać, a pełne odstawienie leku  powinno trwać do około dwa tygodnie.

Przeciwwskazania do stosowania leku Citalopram

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Citalopram jest uczulenie na citalopram lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Citalopramu nie powinny przyjmować osoby, które cierpią na choroby serca i dolegliwości ze strony układu krążenia.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko