Claritine SPE
Claritine SPE – wskazanie i działanie
Claritine SPE to lek, który wykazuje działanie przeciwhistaminowe ograniczając objawy reakcji alergicznej związanej z zapaleniem błony śluzowej nosa tj. świąd i pieczenie oczu, wyciek i kichanie. W jednej tabletce preparatu znajduje się 10 mg loratadyny – substancji czynnej trójpierścieniowej, będącej selektywnym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Lek należy do grupy środków przeciwhistaminowych II generacji, oznacza to, iż nie wywołuje uczucia senności. Za działanie produktu odpowiedzialna jest desloratadyna, czyli metabolit substancji czynnej wytworzony po upływie ok. 4 godzin po podaniu i wchłonięciu loratadyny z substancji czynnej. Stężenie maksymalne tej substancji zostaje osiągnięte już po 1-1,5 h od chwili przyjęcia. Metabolity są wydalane razem z kałem i moczem. Wskazania stosowania leku Claritine SPE dotyczą alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.
Claritine SPE – przeciwwskazania i dawkowanie
Najważniejszym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Claritine SPE jest uczulenie na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Loratadyna jest w stanie przenikać do mleka matki, dlatego nie zaleca się przyjmowania leku kobietom karmiącym piersią. Dawkowanie podczas ciąży wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Wpływ preparatu na płodność kobiet i mężczyzn nie został zbadany. Dawkę ustala się na podstawie wieku pacjenta. Dorosłym i dzieciom powyżej 12. roku życia zaleca się 10 mg loratadyna (1 tabletka) raz na dobę. Dzieci w przedziale wiekowym 2-12 lat o masie ciała powyżej 30 kg również powinny przyjmować 1 tabletkę raz dziennie. W przypadku dzieci o masie poniżej 30 kg zaleca się stosowanie leku Claritine w postaci syropu. Dawka może zostać zmodyfikowana u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, ze względu na zmniejszony klirens loratadyny. Podaje się wówczas 1 tabletkę co drugi dzień osobom dorosłym i dzieciom o masie powyżej 30 kg lub 5 mg loratadyny w postaci syropu dzieciom o mniejszej masie ciała. Przedawkowanie wymaga niezwłocznego skonsultowania się z lekarzem. Mogą wystąpić bóle głowy, przyspieszenie czynności serca oraz uczucie senności. Przekroczenie zalecanej dziennej dawki powinno być natychmiast leczone objawowo i podtrzymująco. Pacjenci z niewydolnością nerek i w podeszłym wieku nie muszą zmieniać dawki produktu.
Claritine SPE – szczególne środki ostrożności i interakcje z innymi lekami
Leki przeciwhistaminowe wpływają na zmianę wyników testów skórnych, hamując oczekiwaną reakcję, dlatego zaleca się przerwanie dawkowania preparatu na 48 h przed wykonaniem takich testów. Skojarzone przyjmowanie leku Claritnie SPE ze środkami oddziałującymi na enzymy odpowiedzialne za metabolizm w wątrobie może nasilić skutki uboczne. Stężenie loratadyny w osoczu wzrasta przy jednoczesnym przyjmowaniu ketokonazolu, erytromycyny lub cymetydyny, jednak nie powoduje to żadnych następstw klinicznych. Podawanie środków na metabolizm wątroby i leku Claritine SPE powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Claritine SPE – możliwe działania niepożądane
Najczęściej występujące skutki uboczne w trakcie przyjmowania leku to senność, bóle głowy, nerwowość i zmęczenie. Rzadziej pojawiają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności), zapalenie błony śluzowej żołądka, objawy alergiczne w formie wysypki, suchość w jamie ustnej, wzmożony apetyt i bezsenność. U mniej niż 1 na 10000 pacjentów zaobserwowano zaburzenia rytmu serca, nieprawidłową czynność wątroby, łysienie oraz ciężkie reakcje alergiczne, przejawiające się trudnościami w oddychaniu, świądem, pokrzywką, obrzękiem i świszczącym oddechem. Jeśli wystąpi ciężka reakcja alergiczna, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Claritine SPE i zwrócić się do lekarza. Nie jest znana częstotliwość zmiany masy ciała w skutek podawania produktu.