pixabay.com

Codipar

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Codipar - działanie

Codipar wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie działa natomiast przeciwzapalnie. Lek zawiera paracetamol. Substancja czynna jest wchłaniana przez organizm w układzie pokarmowym, nie uszkadzając przy tym błony śluzowej żołądka. Wskazania do jego zastosowania dotyczą bólów głowy, mięśni, zębów, kości i stawów a także bolesnych miesiączek, dolegliwości po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych. Preparat zaleca się także w celu obniżenia gorączki towarzyszącej przeziębieniu lub grypie.

Codipar – dawkowanie

Lek jest dostępny w formie tabletek przyjmowanych doustnie lub czopków podawanych doodbytniczo. W przypadku tabletek zaleca się 0,5-1g (1-2 tabletki) podawane co 4-6h dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat, jeśli leczenie ma charakter krótkotrwały. Przy długotrwałej terapii dawka może zostać zwiększona do 2,5 g. Maksymalna dawka, której nie należy przekraczać wynosi 65 mg/kg masy ciała. Z kolei czopki zaleca się aplikować 4-6 razy na dobę, nie przekraczają dawki maksymalnej = 8 czopków dziennie. Czas terapii nie powinien przekroczyć 10 dni u osób dorosłych i 3 dni u dzieci. Objawy przedawkowania substancji czynnej mogą mieć charakter wczesny (brak łaknienia, wymioty, nudności, bóle brzucha) i późny (żółtaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, hipoglikemia, encefalopatia, śpiączka) i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Dawka pominięta nie może zostać uzupełniona kolejną dawką podwójną.

Codipar – przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności

Leku nie wolno stosować, jeśli pacjent jest uczulony na paracetamol lub którykolwiek ze składników pomocniczych. Przeciwwskazania dotyczą też chorych z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby i osób uzależnionych od alkoholu. W przypadku niewydolności nerek lub wątroby o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu można przyjmować Codipar, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Ryzyko uszkodzenia wątroby w trakcie terapii dotyczy osób głodzonych i regularnie spożywających alkohol. W wywiadzie medycznym powinno się zasygnalizować uczulenia na salicylany, ponieważ mniej niż 5% pacjentów uczulonych na salicylany posiada również alergię na paracetamol. Aby uniknąć przedawkowania substancji czynnej, nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania kilku leków zawierających paracetamol. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem dawkowania. Produkt nie obniża zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Przyjmowanie paracetamolu może zmienić stężenie glukozy we krwi podczas badań.

Codipar – interakcje z innymi lekami

Wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego zmienia się przy skojarzonym przyjmowaniu metoklopramidu i skopolaminy. Spożywanie kofeiny nasila działanie substancji czynnej. Z kolei salicylamid wydłuża czas usuwania paracetamolu z organizmu. Nie jest wskazane stosowanie skojarzone leku Codipar z inhibitorami MAO, ponieważ mogą wystąpić stany pobudzenia i wysoka gorączka. W wyniku szkodliwej interakcji paracetamolu z ryfampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, nasennymi i alkoholem może dojść do uszkodzenia wątroby. Niesteroidowe leki przeciwzapalne skojarzone z paracetamolem przyczyniają się do ostrzejszego przebiegu choroby nerek u pacjentów z niewydolnością tego narządu. Leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny i indandionu nasilają swoje działanie pod wpływem paracetamolu.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko