Pacjenci.pl Zdrowie Cosentyx
pixabay.com

Cosentyx

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Cosentyx –działanie

Cosentyx to lek z grupy środków immunosupresyjnych, który znajduje zastosowanie w leczeniu łuszczycy plackowatej u osób dorosłych. Preparat jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwania. Substancją czynną preparatu jest sekukinumab (przeciwciało monoklonalne). Inhibitory interleukiny, do których należy produkt są w stanie neutralizować aktywność pewnych białek, których stężenie wzrasta w przebiegu takich chorób jak łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczyca plackowata czy zesztywniające zapalenie kręgosłupa. Substancja czynna łagodzi stan zapalny występujący na powierzchni skóry, jest wskazany do leczenia dla osób dorosłych o umiarkowanym i ciężkim przebiegu choroby. W skutek kuracji zaczerwienienia i stwardnienia ulegają zredukowaniu.

Cosentyx – dawkowanie

Lek należy podawać podskórnie, w miejscach, które nie zostały chorobowo zmienione przez łuszczycę (dzięki temu pacjenci unikną silnego bólu podczas aplikacji). Lekarz ustala terminy wstrzyknięć a także koniecznych wizyt kontrolnych, a także odpowiednią dla pacjenta dawkę preparatu. Standardowo zaleca się 300 mg roztworu, podawanego w dwóch wstrzyknięciach po 150 mg. Produkt podaje się co tydzień przez 4 tygodnie, następnie wskazane jest leczenie podtrzymujące z aplikacją leku raz w miesiącu. Dawkowanie należy przerwać, jeśli po upływie 16 tygodni nie została odnotowana zauważalna poprawa. Przerwanie przyjmowania leku nie stanowi niebezpieczeństwa, jednak istnieje ryzyko nawrotu łuszczycy plackowatej, łuszczycowego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Cosentyx – przeciwwskazania

Nie zaleca się podawania produktu dzieciom i młodzieży, ponieważ wpływ substancji czynnej na ich zdrowie nie został zbadany. Nie wolno stosować leku w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych oraz gdy u chorego stwierdzono aktywne zakażenie. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli pacjent zmagał się z wcześniej z zakażeniem długotrwałym lub o charakterze nawracającym, choruje na gruźlicę, chorobę Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub przyjmuje inne leki immunopresyjne. Należy także zachować uwagę po szczepieniu, lub gdy szczepienie jest planowane w trakcie terapii lekiem Cosentyx. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed rozpoczęciem dawkowania. Zaleca się by kobiety w wieku rozrodczym przyjmowały skuteczną metodę antykoncepcji do 20 tygodni po zakończeniu stosowania leku.

Cosentyx – możliwe działania niepożądane

Ciężkie działanie niepożądane wymagają przerwania leczenia i natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Są to: nocne poty, duszności, nieustępujący kaszel, uczucie zmęczenia, gorączka, objawy o charakterze grypopdobnym, zaczerwienienie skóry, bolesna wysypka z obecnością pęcherzy, pieczenie podczas oddawania moczu oraz objawy ciężkiej reakcji alergicznej: trudności w oddychaniu, obniżone ciśnienie krwi, zawroty głowy, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, świąd skórny wraz z wypukłymi guzkami lub wysypką. Inne skutki uboczne mają charakter łagodny lub umiarkowany, najczęstsze z nich (zaobserwowane u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów) to opryszczka wargowa, biegunka, pojawienia się wodnistej wydzieliny z nosa. Rzadziej zgłaszano pleśniawki w jamie ustnej, grzybicę stóp, swędzącą wysypkę (pokrzywkę), zakażenie ucha zewnętrznego, zapalenie spojówek czy objawy obniżonej liczby białych krwinek (owrzodzenia jamy ustnej, bóle gardła, gorączka). Natomiast zakażenia grzybicze skóry i błony śluzowej występują z nieznaną częstotliwością.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko