Pacjenci.pl Zdrowie COVID-19 – przyczyny, objawy, przebieg, leczenie
pixaby.com

COVID-19 – przyczyny, objawy, przebieg, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

COVID-19 – przyczyny

O COVID-19 wiadomo, że przenosi się drogą kropelkową. Oznacza, to w praktyce, że osoba zdrowa może zarazić się chorobą od osoby chorej. Transmisja tego patogenu odbywa się przez drobne kropelki z dróg oddechowych, które są obecne w nosie czy ustach.

Kiedy osoba chora w pobliżu kicha, kaszle, czy mówi i wydycha powietrze, patogeny są wdychane przez osoby znajdujące się w jej pobliżu. Mogą one także osiadać na różnych obiektach czy powierzchniach znajdujących się w pobliżu. Jeśli osoba zdrowa dotknie tych powierzchni, a następnie dotknie okolic ust, nosa czy oczu, wówczas zarazi się.

Według najnowszych badań wirus wywołujący COVID-19 nie rozprzestrzenia się drogą powietrzną. Kropelki, które wydostają się z dróg oddechowych osób chorych są bowiem zbyt ciężkie, aby mogły unosić się w powietrzu.

COVID-19 – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów tej dolegliwości należą duszności, suchy kaszel i gorączka. Bardzo często u pacjentów, obok gorączki i kaszlu, zaobserwować można też zmęczenie. Wyżej wspomniane objawy nie muszą zawsze występować, ponieważ zdarza się często, że choroba przebiega bezobjawowo.

Pozostałe objawy, które można zaobserwować u chorych na COVID-19 to:

zatkany nos,bóle mięśniowe i stawowe,ból gardła,ból głowy,dreszcze,katar,mdłości i wymioty,biegunka,krwioplucie.

Stopień natężenia objawów zależeć może od ogólnego zdrowia pacjenta, zaawansowania choroby i jego wieku. Objawy pojawiają się po różnym czasie od zakażenia wirusem. Większość szacunków wskazuje jednak na to, że dla koronawirusa trwa on średnio od 1 do 14 dni.

COVID-19 – przebieg

W większości przypadków infekcja ma przebieg łagodny, dlatego też można pomylić ją z przeziębieniem lub grypą. Są jednak osoby, które będą bardziej narażona na wystąpienie silnych objawów i poważnych powikłań. Do grupy podwyższonego ryzyka należą osoby starsze oraz osoby, które chorują na choroby przewlekłe, w tym choroby płuc, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyce i nowotwory.

Przebieg COVID-19 może być inny w przypadku każdego zakażonego. Statystycznie przebiega on łagodnie, zwłaszcza u dzieci i młodych dorosłych. Zdarza się jednak, że w 1 na 5 przypadków konieczna okazuje się hospitalizacja.

Infekcja może przebiegać bezobjawowo, a w wielu przypadkach objawy są łagodne, szczególnie na początkowym etapie choroby. W miarę jednak jak infekcja się rozwija, objawy mogą się nasilać.

W ostrym przebiegu tej dolegliwości występują najsilniejsze symptomy, które często kończą się poważnymi powikłaniami np. zespołem ostrej niewydolności oddechowej, sepsą czy ostrym śródmiąższowym zapaleniem płuc.

COVID-19 – leczenie

Zanim pojawią się skuteczne leki na leczenie infekcji, stosuje się leczenie objawowe. Prace nad lekiem i szczepionką na COVID-19 cały czas bowiem jeszcze trwają.

Osoby, które mają łagodne objawy mogą leczyć się w domu, natomiast pacjenci cierpiący na chorobę o ostrym przebiegu wymagają hospitalizacji.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko