Pacjenci.pl Zdrowie Crotamiton
pixabay.com

Crotamiton

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Crotamiton – skład

Maść Crotamiton jest zapakowana w aluminiowej tubie. W opakowaniu znajduje się 40 g preparatu. 1 g maści zawiera 100 mg krotamitonu (substancji czynnej) oraz składniki pomocnicze: makrogol 400, makrogol 4000 i wodę destylowaną. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25oC.

Crotamiton - działanie

Crotamiton jest przeznaczony do miejscowego stosowania na powierzchnię skóry. Lek wykazuje działanie przeciwświerzbowe i przeciwświądowe. Substancja czynna szybko przenika do skóry po zaaplikowaniu. Preparat jest wskazany do łagodzenia objawów świerzbu oraz świądu alergicznego, spowodowanego ukąszeniem owadów lub o innym pochodzeniu.

Crotamiton – stosowanie

Środek jest wskazany do stosowania wyłącznie na powierzchnię skóry. W przypadku świerzbu zaleca się wcieranie niewielkiej warstwy maści w swędzące miejsce 2-3 razy na dobę. Objawy powinny ustąpić w ciągu 6-10 godzin od rozpoczęcia stosowania. Leczenie świerzbu wymaga wykąpania się i dokładnego osuszenia skóry przed aplikacją maści. Zaleca się nakładanie cienkiej warstwy preparatu z pominięciem twarzy i owłosionej skóry głowy raz dziennie na noc, przez 3-5 dni. Po każdorazowym nałożeniu maści należy dokładnie umyć ręce. W przypadku świerzbu zalecane jest odczekanie co najmniej 2-3 dni od zaaplikowania do kąpieli. W tym czasie, dla zmaksymalizowania rezultatów leczenia należy utrzymać podstawową higienę osobistą (codzienna zmiana bielizny, mycie części ciała, które nie zostały zaatakowane przez chorobę). Domownicy z otoczenia zakażonego świerzbem powinni zostać objęci leczeniem profilaktycznym, nawet jeśli nie zaobserwowano u nich widocznych objawów choroby. Przekroczenie zalecanej dawki grozi wystąpieniem łagodnych podrażnień skóry o charakterze miejscowym (świąd, pokrzywka). Przedawkowanie oraz omyłkowe połknięcie leku wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza.

Crotamiton – przeciwwskazania

Przeciwwskazania dotyczą nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Nie wolno stosować leku w przypadku ostrego zapalenia skóry ze zmianami sączącymi się, bez względu na przyczynę stanu zapalnego, preparat nie może być nakładany do oczu, na skórę wokół oczu oraz w miejscach, gdzie skóra uległa uszkodzeniu. Crotamilon nie powinien być aplikowany duże powierzchnie skórne, nie wolno także podawać go niemowlętom w pierwszym roku życia.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko