Curiosin
Curiosin – skład i działanie
Bezzapachowy żel o przezroczystej konsystencji nie pozostawia plam na skórze i ubraniach. W skład leku wchodzą: hialuronian cynku, karbomer, sorbinian potasu i środek do wstrzykiwań. Substancja czynna produktu wykazuje działanie pierwotne (gojenie bez ziarninowania) i wtórne (gojenie przez ziarninowanie). Uszkodzona skóra jest chroniona przez odpowiednie mikrośrodowisko, które uniemożliwia przedostanie się do uszkodzonej powierzchni szkodliwych drobnoustrojów ze środowiska zewnętrznego. Hialuronian cynku łagodzi ból i hamuje proces zapalny skóry. Lek Curiosin przechowuje się w niewidocznym dla dzieci, w temperaturze pokojowej.
Curiosin – wskazania
Curiosin jest wskazany do stosowania przy drobnych urazach, lekkich oparzeniach oraz ranach przewlekłych, spowodowanych owrzodzeniami nóg, owrzodzeniami z ucisku i owrzodzeniami w skutek zaawansowanej cukrzycy. Preparat jest dostępny w postaci żelu do nakładania miejscowego na zmienioną chorobowo skórę. Substancją czynną stanowi hialuronian cynku. Lek jest wydawany bez recepty. Polisacharydy zawarte w leku przyspieszają proces gojenia się ran. Lek można kupić w dwóch wariantach (15 lub 30 g). Curiosin jest wskazany do zastosowania w przypadku ran przewlekłych (owrzodzenia nóg o różnym pochodzeniu, odleżyny), ran powierzchniowych w skutek drobnych urazów (skaleczenia, rozcięcia, otarcia), lekkich oparzeń (pierwszego i drugiego stopnia), zaburzeń spowodowanych podrażnieniem wywołanych złuszczaniem, naświetlaniem lub przesuszeniem skóry. Żel można również nakładać na rany chirurgiczne (w celu pooperacyjnej pielęgnacji nacięć chirurgicznych ran zamkniętych i nienaruszonych) i w celu leczenia trądziku pospolitego w łagodnej lub umiarkowanej postaci.
Curiosin - stosowanie
Przed aplikacją zaleca się dokładne oczyszczenie powierzchni skóry za pomocą wody, następnie należy nałożyć cienką warstwę żelu na powierzchni całej rany. Preparat jest przeznaczony do wielokrotnego stosowania. Nie trzeba nakładać opatrunku na ranę, można pozostawić żel do wyschnięcia albo przygotować opatrunek z gazy i następnie owinąć go bandażem. W przypadku lekkich oparzeń należy przed aplikacją żelu schłodzić oparzoną powierzchnię skóry pod strumieniem zimnej wody. Po zastosowaniu powinno się szczelnie zamknąć tubkę.
Curiosin – przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności
Lek Curiosin nie może być stosowany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Przeciwwskazanie dotyczy też uczulenia na białko pochodzenia drobiowego. Pacjenci z ranami przewlekłymi powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem dawkowania. W skutek aplikacji żelu pierwsze oznaki gojenia się powinny być zauważalne w ciągu kilku dni. W trakcie nakładania należy unikać kontaktu tubki z raną lub inna powierzchnią, gdyż zanieczyszczenie preparatu może doprowadzić do rozwoju zakażenia. Lek może stosować wyłącznie jedna osoba. Nie przeprowadzone zostały badania na temat wpływu produktu na kobiety ciężarne i w okresie laktacji. Nie są znane interakcje z innymi lekami.