Pacjenci.pl Zdrowie Cutivate maść
pixabay.com

Cutivate maść

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Cutivate – działanie i wskazania

Cutivate to maść zawierająca mikronizowany propionian flutykazony – to silny kortykosteroid wykazujący działanie przeciwzapalne. Lek jest wskazany w przypadku miejscowych zmian zapalnych oraz świądu. Wykorzystuje się go również przy chorobach skórnych reagujących na leczenie kortykosteroidami, tj. alergiczny wyprysk kontaktowy, świerzbiączka guzkowa, świerzbiączka ograniczona, liszaj płaski, łuszczyca bez zmian uogólnionych, wyprysk pieniążkowaty, atopowe zapalenie skóry (także wyprysk atopowy i dziecięcy), odczyn po ukąszeniu owada. Cutivate znajduje zastosowanie w leczeniu podtrzymującym w łojotokowym zapaleniu skóry i przy toczniu rumieniowatym. Maść może być wykorzystywana w połączeniu z innymi środkami niwelującymi choroby skórne związane z zaczerwienieniem i złuszczeniem dużych powierzchni skórnych, wspomagając kortykoterapię ogólną.

Cultivate – stosowanie

Dorośli oraz dzieci powyżej 1. roku życia powinni nakładać niewielką warstwę maści na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry 1-2 razy na dobę, aż do momentu zaobserwowania widocznej poprawy. Lekarz ustala czas terapii oraz dawkę, nie zaleca się stosowanie leku powyżej 4 tygodni. W celu leczenia podtrzymującego, może zostać zalecone stosowanie preparatu po ustąpieniu objawów, w zmniejszonej dawce lub z mniejszą częstotliwością. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek oraz u osób w podeszłym wieku wskazane jest możliwie jak najkrótsze podawanie maści, ze względu na spowolniony mechanizm wydalania leku z organizmu w tej grupie pacjentów.

Cutivate – przeciwwskazania

Maści Cultivate nie wolno stosować w przypadku uczulenia na leki z grupy kortykosteroidów, substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Nadwrażliwość o charakterze miejscowym jest podobna do objawów leczonej choroby. Pozostałe przeciwwskazania dotyczą wirusowego zakażenia skóry (ospa wietrzna, opryszczka), trądziku różowatego i pospolitego, zapalenia skóry w okolicy ust, świądu bez procesu zapalnego i świądu w okolicach odbytu i narządów płciowych. Lek nie jest wskazany w przypadku zmian skórnych spowodowanych zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Nie wolno podawać maści dzieciom w 1. roku życia a także w trakcie przebiegu zmian zapalnych skórnych i przy wyprysku pieluszkowatym.

Cultivate – szczególne środki ostrożności

Pacjenci z objawami nadwrażliwości na leki z grupy kortykosteroidów powinni zachować szczególną ostrożność. Nie jest wskazane długotrwałe stosowanie maści Cultivate a także aplikowanie jej na duże powierzchnie ciała. Na wystąpienie objawów niepożądanych szczególnie narażone są dzieci. Ryzyko skutków ubocznych wzrasta przy uszkodzeniu bariery skórnej, uwodnieniu warstwy rogowej naskórka oraz przy stosowaniu maści na cienką powierzchnię skóry (np. na twarzy). Leczenie u pacjentów z łuszczycą powinno być przeprowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza. Produkt nie wpływa na zdolność obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem, który rozważy korzyści ze stosowania leku w stosunku do potencjalnych szkód dla ciąży lub dziecka karmionego piersią.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko