Pacjenci.pl Zdrowie Cytologia – kiedy zrobić badanie i jak się do niego przygotować
pixabay.com

Cytologia – kiedy zrobić badanie i jak się do niego przygotować

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Cytologia – na czym polega badanie

Badanie cytologiczne przebiega w gabinecie lekarza ginekologa. Ginekologia to dział medycyny zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Co ważne, ginekolog to także osoba, która ma wiedzę położniczą, co sprawia, że lekarz ten może odbierać poród, zaopiekować się noworodkiem i mamą od razu po porodzie. Do ginekologa można udać się z następującymi objawami, np. suchością pochwy, upławami, bólami w podbrzuszu, bolesnymi miesiączkami, obfitym krwawieniami miesięcznymi, nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, bólem podczas stosunku płciowego i innymi.

W trakcie cytologii pacjentka siada na specjalnym fotelu z rozłożonymi nogami. Ginekolog umieszcza w pochwie wziernik i zeskrobuje z pochwy niewielką próbkę komórek z szyjki macicy. Do pobrania używa specjalnych narzędzi: łopatki, pędzelka lub szpatułki. Próbka badania następnie wysyłana jest do laboratorium. Badanie nie jest bolesne, jeśli lekarz przeprowadza je delikatnie i z wyczuciem, jednak po badaniu można zaobserwować niewielką ilość krwi z pochwy. Jeśli krwawienie będzie utrzymywać się więcej niż do jednego dnia po badaniu, należy poinformować o tym lekarza wykonującego cytologię.

Cytologia – kto powinien zrobić badanie

Badanie cytologiczne powinny wykonać wszystkie panie, które ukończyły już 21 rok życia lub odbyły już pierwszy stosunek seksualny. Na badanie cytologiczne należy chodzić raz na rok lub raz na trzy lata w zależności od konkretnego przypadku. Kobiety z predyspozycjami genetycznymi powinny częściej odwiedzać gabinet ginekologa, co tyczy się także pań, które są nosicielkami HPV i HIC lub kobiet po chemioterapii i z osłabionym układem odpornościowym.

Czy dziewica powinna wykonać badanie cytologiczne? Rak szyjki macicy wynikający z zakażenia wirusem HPV przenoszony jest drogą płciową. Jednak nie wszystkie nowotwory szyjki macicy mają etiologię infekcyjną. Z tego względu każda kobieta, która ukończyła 21 rok życia powinna bezzwłocznie udać się na pierwszą wizytę ginekologiczną.

Kobiety w ciąży mogą robić cytologię do 24 tygodnia ciąży, później badanie może być bolesne.

Badanie cytologiczne powinno wykonywać co trzy lata, jeśli nie ma żadnych wskazań do częstszych wizyty ginekologicznych. Po ukończeniu 65 roku życia może nie być już potrzeby badań, ale należy to skonsultować z lekarzem.

Cytologia – jak przygotować się do badania

Aby przygotować się do cytologii, należy być w środku cyklu miesiączkowego. Nie powinno się wykonywać badania chwilę przed ani po okresie, ponieważ utrudnia to znacznie przeprowadzenie prawidłowego i rzetelnego badania. Przed badaniem należy również utrzymać wstrzemięźliwość seksualną oraz nie używać medykamentów plemnikobójczych. Przed cytologią trzeba także zadbać o higienę osobistą, ale nie myc pochwy w środku, gdyż to zaburzy florę bakteryjną właściwą pochwie w danym stadium choroby lub cyklu miesiączkowego.

Na cytologię trzeba zabrać ze sobą poprzednie badania, jeśli takowe posiadamy. Lekarz w wywiadzie zapyta o termin ostatniej miesiączki, odczuwalne objawy, jeśli takie są i możliwe obciążenie genetyczne w chorobach takich jak nowotwór piersi, nowotwór sutka czy nowotwór jajników.

Podczas badania należy się zrelaksować i głęboko oddychać – pomoże to przeprowadzić badanie i zmniejszy dyskomfort.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko