Pacjenci.pl Zdrowie Czkawka może świadczyć o poważnej chorobie – dowiedz się jakiej?
pixaby.com

Czkawka może świadczyć o poważnej chorobie – dowiedz się jakiej?

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Czkawka – przyczyny

U dorosłego człowieka czkawka może być wywołana każdym podrażnieniem przepony. Będzie ona reakcją na zachłanne jedzenie czy przejedzenie powodujące rozciągnięcie żołądka, który z kolei uciska przeponę.

Do czkawki doprowadzić może także podrażnienia gardła lub żołądka bardzo gorącym lub bardzo zimnym napojem. Podobną reakcję spowoduje nadmiar alkoholu albo mocznica, czyli zatrzymanie w organizmie produktów przemiany materii. Jak twierdzą lekarze, czkawkę może wywołać każde zdarzenie.

Wśród chorób, które mogą być przyczyną czkawki, wyróżnia się:

nerwicę,choroby układu nerwowego,podrażnienie błony bębenkowej np. przez ciało obce,uraz jamy brzusznej lub klatki piersiowej,choroby gardła lub krtani,zaburzenia przemiany materii np. cukrzyca,ropień podprzeponowy,zapalenie płuc,zapalenie osierdzia.

Czkawka jako objaw choroby

Kiedy czkawka pojawia się regularnie, co najmniej kilka razy w tygodniu lub kiedy ataki trwają dłużej niż 5-7 minut, warto zgłosić się do lekarza. Medyk najprawdopodobniej zaleci RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Uporczywa czkawka może być bowiem objawem poważnej choroby. Najczęściej czkawką objawia się refluks żołądkowo-przełykowy, który podrażnia nerwy w okolicy przepony.

Czkawka może także świadczyć o obecności wrzodów żołądka lub powiększenia tarczycy. Pojawia się także wtedy, kiedy stężenie mocznika we krwi jest zbyt wysokie. Czkawka to także pierwszy znak, że coś niewłaściwego dzieje się w płucach. Możemy bowiem mieć zapalenie płuc i o tym nie wiedzieć, gdyż zdarza się, że przebiega ono bezobjawowo.

Lista chorób, których objawem jest czkawka, może być bardzo długa. Znajdują się na niej m. in. cukrzyca, nowotwory mózgu czy choroba Parkinsona.

Jeżeli przyczyna czkawki pozostaje nieznana, warto iść do laryngologa na płukanie uszu. Czasami czkawkę wywołuje bowiem drażnienie błony bębenkowej przez owada lub inne ciało obce, które wpadło do ucha.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko