Pacjenci.pl Zdrowie Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?
Materiały Partnera

Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?

15 listopada 2021
Autor tekstu: Barbara Daszuta

Konsultacja medyczna jest teraz możliwa nie tylko stacjonarnie, ale również online. Niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na wizytę w placówce medycznej, czy przez Internet , może liczyć na recepty online NFZ . Czym jest taka cyfrowa recepta i w jaki sposób lekarz wystawia ją pacjentowi?

Czym jest e-recepta i recepta online?

Jak się okazuje recepta online i e-recepta to dwa zupełnie inne pojęcia. Recepta przez Internet jest dokumentem, który sporządza się po konsultacji lekarskiej, jaka miała miejsce wirtualnie w sieci lub telemedycznie. Wystawiają je przychodnie, które funkcjonują zdalnie – taki dokument jest w pełni legalny i tożsamy z papierową wersją konsultacji medycznej. Z kolei e-recepta to recepta bez wychodzenia z domu – dokument elektroniczny, który upoważnia pacjenta do wykupienia leków, jakie się na nim znajdują.

Jak działa e-recepta?

Wystawianie recept online jest możliwe po zalogowaniu się lekarza do systemu. By e-recepta była dostępna dla pacjenta, lekarz wchodzi poprzez swój profil do rejestru leków, a następnie zaznacza na liście potrzebne medykamenty. Jak działa e-recepta ? Pacjent, który otrzyma leki na receptę do wykupienia w wersji elektronicznej, nie musi już iść do apteki z jej papierowym odpowiednikiem. Wystarczy, że poda swój numer PESEL i czterocyfrowy kod dostępu. Elektroniczna recepta transgraniczna – można na jej podstawie wykupić leki również w aptece znajdującej się poza granicami kraju.

Kto może odebrać e-receptę?

Jak uzyskać receptę online lub jak zrealizować e-receptę ? Takie pytanie wciąż może zadawać sobie pacjent, który będzie chciał po raz pierwszy postarać się o listę leków do wykupienia w wersji cyfrowej. Jeśli lekarz już wystawił receptę, ponowne badanie pacjenta nie jest wymagane. Recepta internetowa jest dostępna od ręki w placówce medycznej lub online. Oprócz pacjenta po tę receptę może się zgłosić upoważniona osoba, którą pisemnie wyznaczył pacjent. Podobnie jak on taka osoba otrzyma tę receptę w placówce medycznej, a także będzie mieć do niej dostęp przez Internet .

Zalety korzystania z e-recept 

Jest wiele zalet, jakimi cechuje się wystawienie recept online. Nie potrzebna jest rezerwacja recepty , a do tego pacjent może ją otrzymać bez konieczności umawiania wizyty lekarskiej. E-recepta kontynuacja przedłużenie recepty elektronicznej jest równie proste, co jej wystawienie po raz pierwszy. Wystarczy zlecić ponowne wystawienie leków lub przedłużenie ważności recepty online , logując się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i wybierając placówkę medyczną w sieci.

Ryzyko, że pacjent otrzyma niewłaściwie przepisany lek, jest właściwie mało prawdopodobne. Farmaceuta w aptece także nie musi się zastanawiać nad tym, co lekarz wystawił za lek, ponieważ specjalista sporządza tę listę komputerowo. Pacjent z tego powodu wie również, jak dawkować przepisane medykamenty. Może też wykupić je w dowolnej aptece i sprawdzić historię wystawionych już recept cyfrowych w swoim IKP.

leki na e-receptę
leki na e-receptę

Artykuł zewnętrzny

Obserwuj nas w
autor
Barbara Daszuta

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja