Czym jest test Harmony? Wskazania i przeciwwskazania do badania
Test Harmony to nieinwazyjne badanie prenatalne umożliwiające kontrolowanie procesu rozwoju płodu. Badanie jest proste i bezpieczne, a co najważniejsze - pozwala na wykrycie u płodu nieprawidłowości w obrębie chromosomów. Kiedy wykonać test Harmony? Jak wygląda przebieg badania Harmony? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania testu?
Test Harmony - co to jest?
Test Harmony to badanie wykonywane z krwi matki w pierwszym trymestrze ciąży. Test jest prosty w wykonaniu, nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny, zarówno dla dziecka jak i dla ciężarnej. Umożliwia wykrycie zaburzeń chromosomalnych już od 10. tygodnia ciąży (najpóźniej wykonuje się go w 14. tygodniu ciąży). Do tych zaburzeń należą: zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18), zespół Patau (trisomia 13). Wiarygodność testu oceniana jest na aż 99%
Test Harmony - co wykazuje?
Krew kobiety ciężarnej zawiera w sobie niewielkie ilości DNA dziecka i na tej podstawie, oprócz zmian chromosomalnych, można także poznać następujące informacje o:
-
płci dziecka,
-
monosomii X (znana także jako zespół Turnera) - w takich przypadkach u płodu płci żeńskiej brakuje jednego chromosomu X, co może prowadzić do wad serca, zaburzeń
-
hormonalnych oraz problemów z nauką,
-
mikrodelecji 22q11.2 (znana jako zespół DiGeorge’a) - jest to zaburzenie spowodowanego brakiem małych fragmentów (mikrodelecji) chromosomu 22, co może prowadzić do zaburzeń pracy nerek, serca, wzrostu i trudności z nauką,
-
aneuploidii chromosomów płciowych – zmiany liczby chromosomów X i Y, mogących prowadzić do kłopotów w nauce i zaburzeń behawioralnych, a także do szeregu innych problemów zdrowotnych.
Wskazania do wykonania testu Harmony
Test Harmony to badanie, które może wykonać każda kobieta w ciąży. Istnieją jednak szczególne wskazania co do wykonania badania Harmony, np. podwyższone ryzyko wystąpienia wad genetycznych (np. zespołu Downa) - szczególnie prawdopodobne u kobiet po 35. roku życia. Nie tylko wiek kobiety jest w tym przypadku istotny - wykonanie przesiewu zaleca się również, gdy ojciec dziecka ma więcej, niż 55 lat.
Również w przypadkach, gdy do zapłodnienia doszło metodą in vitro lub ciężarna miała niepokojące, kiepskie wyniki badań, należy przeprowadzić test. Wiele kobiet w ciąży, pomimo dobrych wyników i braku wskazań do wykonania testu, decyduje się na jego przeprowadzenie w ramach profilaktyki.
Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze można wykonać badania prenatalne. Dzieje się tak w przypadku zakażeń HIV i HBV, a także wystąpienia przodującego łożyska.
Test Harmony - przeciwwskazania do wykonania badania
Choć test Harmony jest nieinwazyjny, to w pewnych okolicznościach nie należy go wykonywać. Przeciwwskazania dotyczą w szczególności kobiet po przeszczepach narządów i poddanych terapii komórkami macierzystymi. Z badania powinny również zrezygnować kobiety, u których w ciągu pół roku przed zajściem w ciążę przeprowadzono transfuzję krwi.