Pacjenci.pl Zdrowie Daktarin
pixabay.com

Daktarin

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Daktarin – charakterystyka produktu

Daktarin to puder leczniczy przeznaczony do rozpylania na skórę. Opakowanie preparatu stanowi słoik polietylenowy, w którym znajduje się 20 g pudru leczniczego. W jego skład wchodzi mikonazol, charakteryzujący się działaniem przeciwgrzybiczym (eliminuje dermatofity i drożdżaki) oraz przeciwbakteryjnym na pałeczki i ziarenkowce Gram-dodatnie. Pozostałe składniki leku to tlenek cynku, bezwodna krzemionka koloidalna i talk. 1 g pudru zawiera 20 mg substancji czynnej (mikonazolu azotanu). Produkt jest wskazany w przypadku zakażeń wtórnych a także przy pieluszkowym zapaleniu skóry i grzybicy obrębnej pachwin i międzypalcowej. Preparat można stosować profilaktycznie do wnętrza butów i do skarpetek.

Daktarin – przeciwwskazania

Pudru nie należy używać w przypadku uczulenia na mikonazol, jeden z pozostałych składników produktu lub inne preparaty przeciwgrzybicze. Przeciwwskazanie jest stosowanie leku Daktarin przy grzybiczym zakażeniu owłosionej skóry głowy, błon śluzowych oraz paznokci. Nie jest również wskazane aplikowanie pudru na zranioną skórę. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać leczenie. W celu uniknięcia podrażnień podczas stosowanie unikać kontaktu z oczami. Pudru nie wolno wdychać, ponieważ może podrażnić drogi oddechowe. Należy zachować szczególną ostrożność używając puder w leczeniu niemowląt i dzieci.

Daktarin – stosowanie

Puder aplikuje się na zmienioną chorobowo tkankę skóry 2 razy na dobę. W sytuacji równoczesnego leczenia pudru wraz z kremem Daktarin wskazane jest podawanie obu postaci leku raz na dobę. W profilaktyce należy stosować puder do wnętrza butów i skarpetek raz dziennie. W zależności od lokalizacji zmian grzybiczych oraz ich nasilenia czas trwania terapii powinien wynosić od 2 do 6 tygodni. Leczenie należy kontynuować przez tydzień po ustąpieniu zmian i objawów chorobowych.

Daktarin – interakcje z innymi lekami

U pacjentów stosujących doustne leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna) zalecane jest kontrolowanie działania przeciwzakrzepowego. Niekorzystne dla zdrowia objawy związane z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, które prowadzą m.in. do obniżenia stężenia cukru we krwi i fenytoiny, mogą nasilić się w skutek stosowania pudru, dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Nie została zbadana zdolność przenikania substancji czynnej do mleka matki karmiącej piersią. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem użytkowania pudru. Lekarz rozważy stosunek potencjalnych korzyści z terapii w stosunku do zagrożenia dla ciąży/karmionego piersią niemowlęcia. Wpływ leku Daktarin na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn nie został zaobserwowany.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko