Pacjenci.pl Zdrowie Deflegmin
pixabay.com

Deflegmin

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Deflegmin – co to jest?

Substancją czynną leku stanowi ambroksol. To organiczny związek chemiczny, czynny metabolit bromheksyny, który zmienia sposób produkcji śluzu oraz jego konsystencję, dzięki czemu organizm łatwiej może pozbyć się zalegającej wydzieliny. Preparat jest wskazany do podawania w przypadku następujących chorób: astma oskrzelowa, zapalenie krtani, zapalenie zatok przynosowych, rozstrzenie oskrzeli, obturacyjne zapalenie płuc, ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Deflegmin – dawkowanie

Lek w postaci tabletek należy podawać doustnie. Jedna tabletka zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Dorosłym i dzieciom powyżej 12 lat zaleca się 1 tabletkę 3 razy dziennie przez pierwsze 2-3 dni terapii, następnie dawka powinna zostać zmniejszona do 1 tabletki podawanej 2 razy dziennie. Dzieciom w przedziale wiekowym 6-12 lat podaje się połowę tabletki 2-3 razy na dobę. Tabletki nie są wskazane dla dzieci poniże 6. roku życia – w takim przypadku można wykorzystać Deflegmin w formie syropu, roztworu lub kropelek podawanych doustnie. Nie należy przyjmować dawki większej od zalecanej. Jeśli pojawią się objawy przedawkowania tj. nudności, zmęczenie, nadmierne wydzielanie śluzu, zmęczenie konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Deflegmin – przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności

Leku nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na chlorowodorek ambroksolu lub jeden z pozostałych składników. Nie powinno się podawać go bezpośrednio przed snem, gdyż zwiększenie wydzieliny w nocy może obniżyć jego jakość. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, ze stwierdzonymi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby i przy zdiagnozowanej astmie oskrzelowej (konieczna może okazać się modyfikacja dawki). Chorzy z zaburzonym odruchem kaszlowym albo upośledzeniem mechanizmu rzęskowego oczyszczania oskrzeli powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania, gdyż w ich przypadku wzrasta ryzyko zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Zdarzają się ciężkie reakcje skórne spowodowane reakcją na chlorowodorek ambroksolu. Jeśli w trakcie dawkowanie pojawi się wysypka i zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych, języka, gardła, nosa lub oczu należy odstawić produkt i skonsultować się z lekarzem. Substancja czynna preparatu jest w stanie przenikać do mleka kobiecego, dlatego stosowanie leku przez kobiety w okresie laktacji nie jest wskazane. Przyjmowanie w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej i nie jest wskazane, zwłaszcza w I trymestrze. Deflegmin zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze zdiagnozowaną nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem.

Deflegmin – interakcje z innymi lekami

Stężenie niektórych antybiotyków (amoksycylina, cerfuroksym, erytromycyna, doksycylina) w miąższu płucnym może wzrosnąć w skutek interakcji z ambroksolem zawartym w leku Deflegmin. Działanie substancji czynnej leku może ulec osłabieniu w skutek skojarzonego podawania leków przeciwkaszlowych na bazie kodeiny, z powodu zahamowania odruchu kaszlowego oraz utrudniony mechanizm odkrztuszania upłynnionego śluzu. Interakcje ambroksolu z innymi medykamentami nie zostały stwierdzone.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko