pixabay.com

Delicol

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Delicol – właściwości

Bolesne skurcze jelit pojawiające się u dzieci między 2. a 6. tygodniem to tzw. kolki niemowlęce. Dolegliwość dotyczy ok. 40 % dzieci, ich przyczyna jest trudna do ustalenia, poważnym sygnałem zaburzeń jest ciągły płacz i złe samopoczucie malucha. Pozostałe objawy to stwardniały brzuszek i podkurczone nóżki. Kolka nasila się wieczorem lub w nocy i zwykle powraca codziennie lub co kilka dni o zbliżonej porze. Zaburzenie nie wpływa na prawidłowy rozwój, nie oddziałuje również na psychikę dziecka. Preparat dietetyczny Delicol jest przeznaczony do łagodzenia objawów kolek, których przyczyną jest nietolerancja laktozy. Produkt może być wskazany przy karmieniu sztucznym i naturalnym. W skład medykamentu wchodzą enzymy odpowiedzialne za trawienie laktozy. Uciążliwe objawy zostają złagodzone, oprócz tego ryzyko powrotu dolegliwości ulega zmniejszeniu.

Delicol – działanie

Za trawienie cukrów prostych (glukozy i galaktozy) odpowiedzialna jest laktaza – enzym powstający w rąbku szczoteczkowym nabłonka jelita cienkiego. Laktaza w odpowiedniej ilości umożliwia z kolei strawienie laktozy, czyli dwucukru zawartego w mleku i produktach powstałych na bazie mleka. Przy niedobrze enzymu laktazy ujawniają się objawy nietolerancji, tj. biegunka, nadmierna ilość gazów jelitowych, bóle i skurcze brzucha, kolki i wzdęcia. Delicol dostarcza organizmowi niezbędną laktazę z wyciągu grzyba Aspergillus oryzae, który stanowi stabilne źródło enzymu, dzięki czemu produkty mleczne są sprawnie trawione a objawy nietolerancji ustępują.

Delicol – dawkowanie

Dawkowanie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Preparat Delicol jest dostępny w formie kropel podawanych doustnie. Produkt należy dodawać do mleka o pokojowej temperaturze (nie powinno być gorące ani zimne). Dawka odpowiednia dla dziecka karmiącego piersią jest obliczana na podstawie jego wagi. W przypadku karmienia butelką dawkę ustala się na podstawie spożywanego pokarmu. Wskazane jest rozpoczęcie terapii od 7 kropli, następnie należy stopniowo zwiększać dawkę aż do 17 kropli, jednak powinien o tym decydować lekarz. Krople stosuje się przed posiłkiem, dodając je do niewielkiej ilości mleka matki podanego na łyżeczce. W kontakcie z ciepłym pokarmem laktaza ulega zniszczeniu, dlatego preparat należy podawać z letnim posiłkiem. Dawkowanie jest uwarunkowane od wieku dziecka, do 2. tygodnia życia wskazane jest 7-8 kropli do posiłku, w 3-4 tygodniu 8-9 kropli, w 1-2 miesiącu 9-11 kropli, w 2-3 miesiącu 11-14 kropli, w 3-4 miesiącu 13-14 kropli i u dzieci powyżej 4 miesiąca życia 14-17 kropli (zawsze do posiłku). Produkt traci ważność po upływie 3 tygodniach po otwarciu.

Delicol – przeciwwskazania i środki ostrożności

Nadwrażliwość (uczulenie) na jeden ze składników preparatu Delicol wyklucza możliwość jego stosowania. Pewne choroby mogą stanowić przeciwwskazania do podawania produktu lub wymagają modyfikacji dawki. Kobiety planujące ciążę i ciężarne powinny skonsultować się z lekarzem, który rozważy stosunek ryzyka do korzyści wynikających ze stosowania leku. Interakcje z innymi medykamentami nie zostały dotychczas stwierdzone. Produkt nie jest kompletnym środkiem spożywczym, stanowi uzupełnienie diety, nie może być jednak jej całkowitym zamiennikiem.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja