Pacjenci.pl Zdrowie Deprim forte – skład, stosowanie, przeciwwskazania
https://pixabay.com/pl/

Deprim forte – skład, stosowanie, przeciwwskazania

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Deprim forte – charakterystyka leku

Deprim forte to lek ziołowy stosowany przy łagodnych zaburzeniach depresyjnych. Zawiera wyciąg z dziurawca, który jest najlepiej przebadaną rośliną pod kątem działania przeciwdepresyjnego. Jak wykazują badania, wyciąg z dziurawca może być wykorzystywany jako opcja drugiego lub trzeciego rzutu dla osób, które nie chcą się leczyć przy pomocy leków syntetycznych albo ich organizm nie toleruje tego typu leków. Mogą to być jednak tylko pacjenci z łagodną albo umiarkowaną depresją.

Deprim forte – stosowanie

Lek przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia. Dorośli, którzy zażywają ten lek mogą łykać po 1 kapsułce 2 razy na dobę. Ważne, aby stosowali go o jednej i tej samej porze. Kapsułki powinno się łykać  w trakcie posiłku i popijać wodą. Widoczne efekty działania leku pojawiają się dopiero po 4 tygodniach stosowania. Jeśli jednak nie pojawią się one między 4 a 6 tygodniem stosowania, należy odstawić lek i udać się na konsultację do lekarza.

Deprim forte – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania Deprim forte jest nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników leku a więc na: ziele dziurawca zwyczajnego, laktozę jednowodną, wodorofosforan wapnia dwuwodny, celulozę, stearynian magnezu, krzemionkę koloidalną bezwodną, talk, żelatynę, laurylosiarczan sodu, dwutlenek tytanu, kompleks chlorofilowy, wodę oczyszczoną. Ponadto nie powinny po niego sięgać osoby z ciężką odmianą depresji, a także Ci, u których stwierdzona została nadwrażliwość na światło. Ponadto nie jest to lek, który można stosować jednocześnie z doustnymi środkami antykoncpecyjnymi, zastrzykami antykoncepcyjnymi lub w momencie, gdy dana osoba ma wszczepiony implant hormonalny. Nie można również sięgnąć po Deprim forte, gdy przyjmuje się takie leki jak np. cyklosporyna, takrolimus, które zapobiegają odrzuceniu przeszczepionego narządu. Nie można go używać w trakcie leczenia raka przy pomocy np. irynotekanu, imatynibu i innych tego typu leków. Poza tym nie stosuje się go jednocześnie z lekami zapobiegającymi krzepnięciu krwi a więc np. z wafaryną czy pochodnymi kumaryny. Nie można brać Deprim forte, gdy zażywa się indynawir lub inne leki pomagające zwalczać zakażenia spowodowane przez retrowirusy.

Deprim forte – środki ostrożności

W trakcie stosowania Deprim forte nie należy spożywać alkoholu. Kapsułkę z zawartością leku należy zawsze popić dużą ilością płynu (najlepiej szklanką wody). Ponieważ Deprim forte ma w swoim składzie laktozę, nie powinny go zażywać osoby, które mają stwierdzoną nietolerancję niektórych cukrów.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko