Pacjenci.pl Zdrowie Dermatix – zastosowanie, działanie, środki ostrożności
https://pixabay.com

Dermatix – zastosowanie, działanie, środki ostrożności

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Dermatix - działanie

Dermatix jest silikonowym żelem, który nie dopuszcza do nadmiernego przerostu blizny oraz usprawnia proces jej gojenia. W jego składzie znajdują się polisiloksany – związki chemiczne, które mają właściwości zmiękczające i wygładzające skórę. Są one bardzo dobrze tolerowane przez skórę i tworzą na jej powierzchni niewidzialny film. Chronią ranę i nowo powstającą bliznę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym silikonowa warstwa jest odporna na zmywanie wodą, co powoduje, że skóra jest zabezpieczona przed utratą wilgoci. Odpowiednia wilgotność rany zapewnia jej dobre gojenie się i nie dopuszcza do przerostu blizny. Niewidoczność silikonowej warstwy powoduje, że można nim smarować zmiany występujące na twarzy i nakładać na nie makijaż. Efekty terapeutyczne żelów silikonowych to przede wszystkim: mniejszy rozmiar blizny, jej wygładzenie, zanik świądu oraz zanik zaczerwienienia.

Dermatix – stosowanie

Żel Dermatix stosujemy zawsze na czystą i osuszoną skórę. Powinien być używany 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Niewielką warstwę żelu należy nałożyć na bliznę i delikatnie wmasować preparat. Jeśli zdarzy się wyciśnięcie zbyt dużej ilości żelu na bliznę, nadmiar należy zdjąć przy pomocy chusteczki. Dzięki temu unikniemy poplamienia ubrania. Żel powinien być stosowany przynajmniej przez 2 miesiące, a w bardziej opornych przypadkach – dłużej.

Dermatix – środki ostrożności

Żelu Dermatix nie wolno stosować na świeże, otwarte rany. Poza tym należy unikać kontaktu preparatu z błonami śluzowymi. Nie wolno go też smarować blisko okolicy oczu ani nakładać żelu na miejsce, na które nałożony został inny środek leczniczy (chyba, że skonsultujemy to wcześniej z lekarzem).

Dermatix – działania niepożądane

Choć działania niepożądane związane z używaniem żelu Dermatix zdarzają się rzadko, to jednak jeśli się pojawią, wiążą się najczęściej z zaczerwieniem lub podrażnieniem skóry. Może też wystąpić bolesność smarowanego miejsca. Jeżeli te objawy się pojawią, warto skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.

Źródła:

M. Jamrógiewicz, M. Żebrowska, J. Łukasiak, M. Sznitowska, Silikonowe preparaty do leczenia powierzchownego blizn, „Terapia i leki” 2010, t. 66, nr 6, s. 437-442. Dostęp online 09.01.2021: https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/06-2010/10%20%20Silikonowe%20preparaty.pdf .

https://www.doz.pl/apteka/p8049-Dermatix\_zel\_silikonowy\_do\_leczenia\_blizn\_15\_g

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko