Detralex – skład, zastosowanie, dawkowanie
Detralex – zastosowanie
Detralex jest lekiem wykorzystywanym w terapiach leczenia żylaków, wspomagającym krążenie krwi w naczyniach krwionośnych i mającym działanie przeciwzapalne. Jego główne substancje czynne to diosmina i hesperydyna, które w połączeniu ze sobą hamują syntezę mediatorów stanu zapalnego i uwalnianie się wolnych rodników. Wpływają korzystnie na przepływ limfy w naczyniach chłonnych i zmniejszają obrzęki nóg, co przekłada się na uczucie lekkości w kończynach dolnych.
Podsumowując:
Detralex wykorzystywany jest do:
· uzyskania lepszego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i żylnych,
· zmniejszenia obrzęków nóg,
· przeciwdziałania nocnym kurczom
· leczenia żylaków odbytu
Detralex - skład
Główne substancje aktywne leku to diosmina i hesperydyna. 1 tabletka Detralexu zawiera zazwyczaj 500 mg zmikronizowanej frakcji flawonowej, w tym 450 mg stanowi diosmina a 50 mg – hesperydyna. Substancje pomocnicze niezbędne do uzyskania niezbędnego ogólnego ciężaru tabletki stanowią 660 mg.
Diosmina jest glikozydem czyli pochodną cukrów zbudowaną z części cukrowej i aglikonowej. Należy do grupy flawonoidów - związków chemicznych znajdujących się w roślinach, które pełnią rozmaite role np. przeciwzapalne czy przeciwutleniające. Diosmina może być izolowana z różnych roślin m.in. trędownika bulwiastego czy cytryny. Oprócz właściwości antyoksydacyjnych czy wyciszających stany zapalne diosmina ma działanie hipotensyjne (przeciwnadciśnieniowe) oraz antymutacyjne. Jednak najczęstsze jej zastosowanie w preparatach to działanie przeciwzapalne, które tak jak w preparacie Detralex ma za zadanie leczyć naczynia żylne.
Hesperydyna to pochodna hesperytyny, glikozyd, który znajduje się w takich owocach jak: limonka, cytryna, mandarynka czy słodkie pomarańcze. Wykazuje właściwości przeciwzapalne jak również przeciwutleniające. Poza tym wydłuża czas aktywności kwasu askorbinowego (popularnie – witaminy C), co pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu. Mikronizowana postać hesperydyny wykorzystywana w leku Detralex zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, ma więc działanie ochronne. Poza tym zwiększa opory w naczyniach włosowatych, co powoduje dobry odpływ i przepływ chłonki oraz proliferację naczyń limfatycznych. Zmniejsza też lepkość krwi oraz przyspiesza przepływ erytrocytów (czerwonych krwinek). Ze względu na to, że ochrania czynność zastawek żylnych, przeciwdziała powstawaniu żylaków.
Detralex – dawkowanie
Jeśli lekarz nie ustali inaczej, standardowa dawka, którą stosuje pacjent (osoba dorosła) to 1-2 tabletek dziennie. Jeśli dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent, się zaostrzają (szczególnie dotyczy to hemoroidów), można zwiększyć dawkę do 6 tabletek dziennie (koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem). Dawka 6 tabletek obowiązuje przez pierwsze 4 dni stosowania leku, a później zostaje zmniejszona do 4 tabletek. Ze względu na to, że Detralex może powodować dolegliwości ze strony żołądka np. nudności, należy zażywać go w trakcie jedzenia.
Detralex – przeciwwskazania
Mimo, iż Detralex korzystnie wpływa na układ krążenia, nie mogą go stosować osoby uczulone na jakikolwiek ze składników leku. U pacjentów z chorobami żołądka przed podjęciem leczenia warto zastanowić się, czy lek nie spowoduje pogorszenia stanu żołądka np. poprzez podrażnienie czy wywołanie mdłości.