Pacjenci.pl Zdrowie DexaCaps – skład, stosowanie, działania niepożądane
https://pixabay.com/pl

DexaCaps – skład, stosowanie, działania niepożądane

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Po co nam kaszel?

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu. Kiedy ciało obce lub patogen próbują przedrzeć się przez nasze gardło, wówczas uruchamiany jest mechanizm odkrztuszania i dzięki temu możliwe jest usunięcie szkodliwego czynnika z naszego ciała. Ten dobroczynny mechanizm służy nam przede wszystkim momentach, gdy mamy produktywny kaszel usuwający zalegającą wydzielinę. Kiedy jednak jest on kaszlem suchym, wtedy powoduje jedynie zmęczenie. Odsłonięte podczas np. infekcji receptory kaszlu w gardle są non stop podrażniane, co powoduje odruch kasłania. Jednak niczemu on nie służy. Przy kaszlu mokrym wraz z  wydzieliną usuwane są bakterie i wirusy. Dzięki temu nie przedostają się one do dolnych dróg oddechowych czyli oskrzeli i płuc. W przypadku kaszlu suchego nie mamy takiego dobroczynnego działania. Za to mięśnie naszej klatki piersiowej czy brzucha nieustannie się kurczą - to powoduje nawet ból. Aby zmniejszyć skutki suchego kaszlu i go zahamować, stworzono preparat DexaCaps, który przynosi ulgę w istniejących dolegliwościach.

DexaCaps – charakterystyka i skład

DexaCaps to preparat występujący w formie kapsułek. Stosuje się go w momentach, gdy dokucza nam uciążliwy suchy kaszel, któremu nie towarzyszy zalegająca wydzielina. W jego składzie znajdziemy m.in. 20, 00 mg dekstrometorfanu bromowodorku, 167, 00 mg wyciągu suchego z lipy oraz 50, 00 mg wyciągu suchego z melisy. Dekstrometorfan działa przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy hamując odruch kaszlowy. Lipa ma działanie osłaniające, powlekające gardło oraz zmiękczające. Powoduje złagodzenie skutków suchego kaszlu oraz ukojenie podrażnionego gardła. Z kolei melisa działa wyciszająco na układ nerwowy i działa hamująco na uciążliwy kaszel. Pozostałe składniki produktu leczniczego to: skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian. Poza tym w skład otoczki wchodzą: żelaza tlenek czerwony, żelaza tlenek żółty, tytanu dwutlenek oraz żelatyna.

DexaCaps – stosowanie

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, standardowa dawka DexaCaps dla dzieci powyżej 12 roku życia oraz osób dorosłych wynosi 1 kapsułka 3 razy na dobę. Każda kapsułka powinna być popita dużą ilością wody. Nie wolno popijać jej sokami cytrusowymi, gdyż może mieć to wpływ na wchłanianie preparatu. Kapsułkę łykamy po spożyciu posiłku, a więc na pełen żołądek. DexaCaps nie stosujemy dłużej niż 7 dni. Jeśli po 7 dniach objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza i szukać innego rozwiązania w sprawie suchego kaszlu.

DexaCaps - przeciwwskazania

DexaCaps nie wolno zażywać w momencie, gdy jest się uczulonym lub wykazuje się nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu. Poza tym nie można go stosować w przypadku mokrego kaszlu z towarzyszącą mu wydzieliną, gdyż doprowadzi się w ten sposób do zalegania śluzu a wraz z nim chorobotwórczych bakterii, co przyczyni się do dalszego rozwoju infekcji. Również osoby cierpiące na astmę oskrzelową lub cierpiące na niewydolność oddechową albo mające ryzyko jej wystąpienia nie powinny sięgać po DexaCaps. Czynnikiem, który stanowi przeciwwskazanie do zażywania preparatu jest też ciężka niewydolność wątroby.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko