Pacjenci.pl Zdrowie Dexapolcort – skład, stosowanie, działania niepożądane
https://pixabay.com/pl/

Dexapolcort – skład, stosowanie, działania niepożądane

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Dexapolcort - skład

Dexapolcort to środek leczniczy, którego głównym składnikiem jest deksametazon. Deksametazon to syntetyczny hormon kory nadnerczy zaliczany do grupy kortykosteroidów. Ma on silne działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Hamuje wydzielanie histaminy oraz leukotrienów odpowiedzialnych za reakcje alergiczne typu obrzęk czy świąd skóry. Ponadto obniża poziom leukocytów, monocytów oraz eozynofilii, dzięki czemu reakcja alergiczna nie jest taka silna. Oprócz deksametazonu, składnikami Dexapolcort są: sorbitanu trioleinian, izopropylu mirystynian, mieszanina: izobutan 72 %, n-butan 4 %, propan 24 %.

Dexapolcort – wskazania do stosowania

Użycie Dexapolcort wskazane jest przede wszystkim w chorobach skóry, w których niezbędne jest leczenie kortykosteroidami. Do tego typu schorzeń należy np. alergiczne zapalenie skóry; liszaj pokrzywkowaty, ostry wyprysk kontaktowy. Poza tym Dexapolcort stosowany jest przy odczynach powstałych po ukąszeniu owadów, jak i oparzeniach I stopnia.

Dexapolcort – przeciwwskazania

Mimo łagodzących właściwości nie każdy może sięgnąć po Dexapolcort. Nie mogą go używać osoby, które wykazują nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Poza tym przeciwwskazaniem są wirusowe, gruźlicze lub grzybicze zapalenie skóry. Dexapolcort nie może być też stosowany przy trądziku różowatym lub trądziku pospolitym oraz przy stanach zapalnych skóry występujących wokół ust. Ponadto nie nadaje się na odczyny po szczepieniach ochronnych, ani na miejsca, gdzie występuje nowotwór skóry czy stan przedrakowy.

Dexapolcort – stosowanie

Dexapolcort używany jest do miejscowego stosowania. Ponieważ występuje w formie aerozolu, jego aplikacja wygląda w ten sposób, że wstrząsamy opakowaniem, a następnie układamy pojemnik pionowo, kierując główkę rozpyłową do góry. Główka rozpyłowa ma być nakierowana na zmienione chorobowo miejsce, ale musi być od niego oddalona o 15-30 cm. Po takim ułożeniu pojemnika naciskamy przycisk i kierujemy strumień zawiesiny na wybrany element skóry. Ten sposób aplikacji powtarzamy od 2-4 razy dziennie (dorośli). To, jak długo należy stosować lek, powinien ustalić lekarz.

Przy aplikacji należy bardzo uważać na to, aby nie psikać aerozolem w kierunku oczu. Nie wolno też spryskiwać lekiem błon śluzowych. Gdyby aerozol dostał się do oka, należy jak najszybciej przemyć oczy wodą, aby usunąć lek. Jeśli po miejscowej aplikacji na skórę zauważymy, że staje się ona podrażniona, musimy przerwać używanie leku i zgłosić wystąpienie niepożądanych objawów lekarzowi. Ponieważ stosowanie Dexapolcortu na dużą powierzchnię skóry może spowodować, że z czasem kortykosteroidy zaczną przenikać do krwi i mogą obniżyć odporność własną, należy bardzo uważać, by w trakcie leczniczej terapii nie zarazić się wirusem.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko