Pacjenci.pl Zdrowie Dicloberl – stosowanie, środki ostrożności
https://pixabay.com/pl/

Dicloberl – stosowanie, środki ostrożności

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Dicloberl – charakterystyka leku

Dicloberl jest to przeciwzapalny i przeciwbólowy lek niesteroidowy. Występuje w formie kapsułek (Dicloberl retard) lub czopków (Dicloberl 50). Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy. Dicloberl stosowany jest przede wszystkim w reumatycznych bólach stawów, przy bolesnych urazach oraz obrzękach, w przypadku ostrego zapalenia stawów ( w tym dny moczanowej), przy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych. Lekarz może przepisać ten lek również w przypadku zapalenia tkanek miękkich w chorobach reumatycznych.

Dicloberl – przeciwwskazania

Choć Dicloberl bywa przydatny w stanach bólowych oraz przy leczeniu stanów zapalnych, to nie każda osoba może skorzystać z jego działania. Po lek ten nie powinny sięgać osoby, które wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników leku, w tym na diklofenak sodowy. Poza tym nie mogą po niego sięgać pacjenci z zaburzeniami krwiotworzenia, z chorobami serca oraz chorobami naczyń mózgowych oraz tacy, u których występowały lub występują zaburzenia krążenia. Także jeśli dana osoba ma lub miała chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z tych narządów lub niewydolność nerek albo wątroby – nie może stosować Dicloberl. Także zła tolerancja leków z grupy NLPZ albo kwasu acetylosalicylowego i epizod, że po zastosowaniu takiego leku doszło do trudności z oddychaniem, pokrzywki, zapalenia błony śluzowej nosa, dyskwalifikuje taką osobę, jeśli chodzi o branie kolejnego niesteroidowego leku przeciwzapalnego.

Dicloberl – stosowanie

Zawsze przed zastosowaniem leku należy uprzedzić lekarza, jeśli choruje się na cukrzycę, pali się tytoń, ma się problemy z nadciśnieniem tętniczym, zwiększone stężenie cholesterolu, zakrzepy, dusznicę bolesną. Lekarz rozważy wtedy zasadność zastosowania Dicloberl. Dawkowanie leku zależy od formy, w której on występuje. Jeśli występuje on w formie czopków – Dicloberl 50, wówczas stosuje się od 1 do 3 czopków na dobę, co równa się przyjęciu 50 mg – 150 mg diklofenaku sodowego. Czopek po wyjęciu z opakowania powinien zostać delikatnie zwilżony a następnie zaaplikowany do odbytu. Z kolei Dicloberl retard jest stosowany doustnie, w trakcie posiłku, gdzie połyka się go popijając dużą ilością płynu. Dorośli przyjmują zazwyczaj 1 kapsułkę na dobę.

Dicloberl – działania niepożądane

Dicloberl podobnie jak inne leki może powodować skutki uboczne. Należą do nich np. zaburzenia pracy żołądka oraz jelit. Objawiać się będą one np. w postaci nudności, wymiotów, biegunki, niestrawności, zaparć, bólu brzucha, smolistych stolców, zapalenia jelita grubego czy zaostrzenia choroby Crohna. Oprócz tego może dojść do rozwoju choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy oraz ich perforacji oraz krwawienia z nich. Czasem może też dojść do nadciśnienia czy niewydolności serca, zawału serca, jego kołatania. Dicloberl może mieć też wpływ na pogorszenie się obrazu krwi, a także wystąpienie nadżerek w jamie ustnej, krwawień z nosa czy wystąpienia dolegliwości typowych dla grypy np. gorączki. Oprócz tego po zażyciu leku może dojść do obrzęku naczynioruchowego, puchnięcia gardła, jamy ustnej, trudności w oddychaniu. Są to sytuacje niebezpieczne dla zdrowia i bezpośrednio zagrażające życiu, dlatego należy niezwłocznie skonsultować się wtedy z lekarzem.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko