Pacjenci.pl Zdrowie DicloDuo – skład, stosowanie, wskazania
https://pixabay.com/pl/

DicloDuo – skład, stosowanie, wskazania

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Dicloduo- charakterystyka leku

Dicloduo to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, który ma w składzie diklofenak czyli pochodną kwasu aminofenylooctowego. Diklofenak powoduje, że lek ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i jest w stanie zwalczać stany zapalne. Jest to najczęściej stosowany NLPZ przy chorobach układu kostno-stawowego oraz w reumatoidalnych zapaleniach stawów. Podany doustnie bardzo dobrze wchłania się w układzie pokarmowym w odcinku jelita cienkiego. Pierwszy efekt jego działania, w kapsułkach o przedłużonym działaniu, występuje po 2-4 godzinach od połknięcia tabletki. Główny składnik leku – diklofenak wydalany jest prawie w całości z organizmu, bo w 60 % wraz z moczem i w 33 % z kałem.

Dicloduo - wskazania

DicloDuo to lek przeznaczony dla osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Poza tym sprawdza się przy leczeniu objawowym pourazowych oraz reumatycznych stanów zapalnych, które toczą się w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, ścięgien, więzadeł. Używa się go również jako leku przeciwbólowego przy bolesnych miesiączkach oraz po zabiegach chirurgicznych.

DicloDuo – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do brania DicloDuo jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Ponadto nie mogą po niego sięgać osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy, ibuprofen lub jakikolwiek lek z grupy NLPZ. Wykluczony jest on u kobiet w III trymestrze ciąży, jak również u tych osób, u których stwierdzona została ciężka niewydolność nerek, wątroby lub serca. Także pacjenci z chorobą wrzodową żołądka powinni unikać tego typu leku, szczególnie jeśli u kogoś wystąpiło krwawienie lub perforacja po przyjęciu leku z grupy NLPZ. Osoby, które mają problemy z krwiotworzeniem, jak również ci, u których występuje krwawienie z naczyń mózgowych lub czynne krwawienie, muszą unikać DicloDuo. Także osoby po przebyciu zawału serca, zatoru naczyń krwionośnych, mini- udaru powinny zrezygnować z leczenia tym lekiem.

DicloDuo – stosowanie

DicloDuo to lek w formie kapsułek do doustnego zażywania. Lek należy popić płynem i przyjmować w czasie posiłku. Nie wolno dzielić kapsułek ani ich rozgryzać. Ponieważ lek jest przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia, nie można podawać go dzieciom. DicloDuo powinien być zawsze stosowany zgodnie z instrukcjami lekarza. Ustala on dawkowanie leku w sposób indywidualny dopasowując go do schorzenia pacjenta. Zazwyczaj dobowa dawka DicloDuo dla osoby dorosłej wynosi 1 kapsułka leku na dobę (75 mg diklofenaku sodowego). W nadzwyczajnych przypadkach, gdy wymaga tego sytuacja, dawka ta może zostać zwiększona do  2 kaspułek na dobę (150 mg).

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko