Pacjenci.pl Zdrowie Dicloratio gel – stosowanie, przeciwwskazania
https://pixabay.com/pl/

Dicloratio gel – stosowanie, przeciwwskazania

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Dicloratio gel - charakterystyka

Dicloratio gel jest to bezbarwny żel do stosowania na skórę. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, hamuje więc stan zapalny w organizmie a przy tym, dzięki wodno-alkoholowemu podłożu, ma też właściwości kojące i łagodzące. Stosuje się go przy obrzękach i różnego rodzaju bólach. Nie wolno go aplikować dzieciom poniżej 14 roku życia.

Dicloratio gel – wskazania

Wskazaniem do zastosowania Dicloratio gel jest miejscowe leczenie stanów zapalnych stawów, więzadeł, mięśni. Mogą one powstać w wyniku nadwyrężenia stawów, jego stłuczenia lub skręcenia. Ponadto używa się go w niektórych przypadkach stanów zapalnych tkanek miękkich czyli np. przy zapaleniu pochewek ścięgien, kaletek maziowych czy też zapalenia ścięgien.

Dicloratio gel – stosowanie

Dicloratio gel przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Stosuje się go miejscowo na skórę, aplikując go na chorobowo zmienione miejsca, tam gdzie występuje ból. Używa się go 3 lub 4 razy na dobę. Nie wciera się go, lecz pozostawia do samodzielnego wchłonięcia. Przykładowa jednorazowa ilość żelu, która powinna zostać nałożona, to 2 do 4 g leku. Tą ilością można posmarować od 400 cm2 do 800 cm2. Po aplikacji należy umyć ręce, chyba że leczonym obszarem są właśnie dłonie. Wtedy nie należy usuwać leku. Lek nie powinien być stosowany dłużej niż 14 dni, jeśli pacjent leczy w ten sposób nadwyrężenia i reumatyzm tkanki miękkiej. Nie powinno się też przedłużać leczenia dłużej niż 21 dni, jeśli w ten sposób leczony jest ból wynikający z zapalenia stawów. W momencie, gdy pacjent stosuje Dicloratio gel i nie zauważa żadnej poprawy ani ustąpienia obrzęku, wówczas powinien zgłosić się do lekarza.

Dicloratio gel – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania Dicloratio gel jest nadwrażliwość na diklofenak sodowy albo jakikolwiek składnik leku czyli: adipinian dizopropylu, sodu pirosiarczyn, kwas mlekowy, hydroksypropyloceluloza, alkohol izopropylowy, wodę oczyszczoną. Nie powinny tego leku również używać osoby źle reagujące na inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy na kwas acetylosalicylowy. Poza tym nie mogą po niego sięgać dzieci poniżej 14 roku życia oraz kobiety w III trymestrze ciąży.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko