Dicortineff – zastosowanie, dawkowanie i wskazania.
Dicortineff jest bardzo popularnym lekiem zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy. Stosuje się go często w przebiegu różnego rodzaju infekcji oczu lub uszu, a także w przebiegu alergii czy nasilenia objawów skóry atopowej. W niniejszym artykule dowiesz się, w jakich sytuacjach lekarz może przepisać ci Dicortineff oraz w jaki sposób należy go stosować. Jest to lek wydawany jedynie na receptę zatem zapoznanie się z poniższymi informacjami zanim zaczniesz jego stosowanie, może być dla ciebie bardzo ważne. Zapraszamy do czytania!
Dicortineff – ogólna charakterystyka i zastosowanie leku
Wśród wielu leków dostępnych jedynie po okazaniu recepty znajduje się również Dicortineff. Jest to substancja zawierająca antybiotyki takie jak neomycyna czy gramicydyna oraz glikokortykosteroid w postaci fludrokortyzonu. Dicortineff ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Wykazane również zostało jego pozytywne działanie w przypadku wystąpienia zmian uczuleniowych skórnych, zwłaszcza o podłożu atopowym. Dicortineff pomaga również zmniejszyć obrzęk oraz świąd zlokalizowany w obszarze ucha zewnętrznego oraz środkowego a także w okolicach spojówki i powiek.
Lek Dicortineff znajduje zatem zastosowanie nie tylko w leczeniu infekcji różnego rodzaju, ale również w łagodzeniu zmian o podłożu autoimmunologicznym. Przepisywany jest pacjentom przede wszystkim w poniższych przypadkach:
· w stanach zapalnych błony naczyniowej oka, spojówek, brzegów powieki i gałki ocznej,
· w stanach zapalnych ucha zewnętrznego i środkowego (np. w wyniku powikłań po zabiegu operacyjnym),
· w stanach pourazowych zewnętrznego przewodu słuchowego.
Dicortineff – przeciwwskazania i środki ostrożności
Leku Dicortineff nie należy stosować w poniższych sytuacjach:
· gdy występuje uczulenie na którykolwiek składnik leku (bazowy lub pomocniczy),
· gdy zakażenie oka lub ucha jest zakażeniem wirusowym, gruźliczym lub grzybiczym (w takim przypadku stosowane są inne substancje lecznicze),
· w przypadku chorób oczu związanych z ubytkami nabłonka rogówki,
· w przypadku chorób uszu związanych z pęknięciem (perforacją) błony bębenkowej.
Podczas stosowania leku Dicortineff należy powziąć odpowiednie środki ostrożności oraz niektórych sytuacji unikać:
· Dicortineff nie powinien być stosowany przewlekle. Jest to lek o mocnym działaniu, mogący mieć duży wpływ na górną powłokę skórną i nabłonkową. Przy nadmiernym użytkowaniu istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia bakteryjnych i grzybiczych nadkażeń oraz, w przypadku stosowania preparatu do oczu, do podwyższenia ciśnienia śródgałkowego, a nawet zaćmy posteroidowej. Oprócz tego również możliwa jest jaskra, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zmniejszenie ostrości widzenia oraz ubytki w polu widzenia.
· Dicortineff nie powinien być stosowany przez okres czasu dłuższy niż 7 dni z rzędu. Każdorazowo należy stosować się do zaleceń lekarskich odnośnie dawkowania leku.
· Jeżeli po 7 dniach nie nastąpi poprawa, należy udać się na kolejną wizytę lekarską.
· Jeżeli w procesie stosowania leku wystąpił silniejszy niż wcześniej ból, świąd czy pieczenie, należy lek odstawić i bezzwłocznie udać się na wizytę, aby wykluczyć uczulenie lub inne nieprawidłowe reakcje organizmu na lek.
· Leku nie należy również odstawiać wbrew zaleceniom lekarza. Powinien być stosowany jeszcze dwie doby po ustąpieniu objawów (oczywiście w dalszym ciągu nie dłużej niż przez tydzień).
Lek Dicortineff – informacje ogólne
1. Istnieją niepożądane reakcje leku Dicortineff z innymi lekami – każdorazowo należy poinformować lekarza o innych przyjmowanych na co dzień lekach!
2. W przypadku przedawkowania leku Dicortineff może wystąpić osłabienie działania leków przeciwcukrzycowych.
3. W korelacji z niektórymi lekami (np. w przebiegu leczenia objawów HIV) może występować nasilone działanie leku Dicortineff.
4. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią każdorazowo powinny poinformować o swoim stanie lekarza. Tylko specjalista może podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia w takim przypadku.
5. Po zakropleniu leku Dicortineff do oczu, pacjent powinien odczekać co najmniej kilka minut zanim wsiądzie za kierownicę ze względu na możliwość wystąpienia chwilowego pogorszenia widzenia (charakterystycznego i całkowicie normalnego w przypadku tego typu leków).
6. Lek Dicortineff powinien być traktowany jako „przedmiot intymny”. Nie należy dzielić jednego opakowania z innymi osobami ze względów higienicznych.
7. W przypadku pominięcia dawki leku, nie należy podwajać dawki przy kolejnym podaniu.
8. Lek Dicortineff należy przechowywać w temperaturze pokojowej, poniżej 25 stopni C oraz w miejscu niedostępnym dla dzieci.
9. Po pierwszym otwarciu buteleczki lek Dicortineff posiada 4 tygodnie okresu ważności.