Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Dlaczego trądzik młodzieńczy tak często nawraca u dorosłych?
Materiał zewnętrzny

Dlaczego trądzik młodzieńczy tak często nawraca u dorosłych?

19 marca 2022
Autor tekstu: Barbara Daszuta

To bardzo powszechna dermatoza skóry, która przede wszystkim związana jest z okresem dojrzewania i zmieniającym się w tym czasie poziomem hormonów. Mimo to trądzik to choroba, która nie dotyczy jedynie nastolatków, gdyż coraz częściej chorują na niego także osoby dorosłe, głównie kobiety. W jaki sposób radzić sobie z trądzikiem i jak postępować, jeśli wystąpi u nas trądzik różowaty?

Trądzik u dorosłych – powszechny problem

Trądzik to powszechny problem, który dotyczy także osób dorosłych. Zdecydowanie częściej zmagają się z nim kobiety niż mężczyźni. Okazuje się, że statystycznie może cierpieć na niego nawet połowa kobiet po 25 roku życia. Co ciekawe, trądzik może dotyczyć także osób nawet po 30 roku życia, które w okresie dojrzewania nie miały w ogóle do czynienia z tą dermatozą lub w ich przypadku przebiegała ona bardzo łagodnie.

Trądzik u osób dorosłych stanowi bardzo poważny problem natury estetycznej. Warto pamiętać o tym, że zmiany skórne w tym okresie mogą być bardziej rozległe i trudniejsze do wyleczenia niż w przypadku trądziku u nastolatków. Wielu dorosłych zmagających się z trądzikiem posiada wiele kompleksów, traci pewność siebie oraz zaniża poczucie własnej wartości.

Trądzik u dorosłych – objawy

Zmiany trądzikowe u dorosłych różnią się w porównaniu z trądzikiem młodzieńczym. Są zlokalizowane w innym miejscu, przede wszystkim w okolicach żuchwy, brody i szyi, czasem także na policzkach. Nasilenie zmian jest słabsze, jednak zwykle goją się o wiele dłużej i pozostawiają na skórze blizny lub przebarwienia. W niektórych przypadkach mogą jednak pojawiać się duże, twarde i bolące krosty oraz grudki, które są trudne do usunięcia.

Zmiany skórne w niektórych przypadkach mogą występować tylko okresowo (np. przed krwawieniem miesiączkowym) lub przez cały czas. Oprócz tego dochodzi do zwiększonego rogowacenia w ujściach mieszkach włosowych. Mimo dużej ilości sebum cera posiada skłonności do przesuszeń.

Przyczyny trądziku u dorosłych

Wiele osób jest przekonanych, że główną przyczyną trądziku u dorosłych są zaburzenia hormonalne. Choć mają wpływ na pojawienie się zmian skórnych, w tej kwestii mają mniejsze znaczenie. Aby stwierdzić, czy przyczyną trądziku mogą być hormony, należy przede wszystkim udać się na konsultację do endokrynologa i ginekologa.

W przypadku trądziku u dorosłych podstawową przyczynę stanowi stresujący i intensywny tryb życia, a także:

  • niewłaściwa pielęgnacja;

  • niedostateczna ilość snu;

  • spożywanie alkoholu;

  • dieta bogata w nabiał, cukry i tłuszcze nasycone;

  • palenie papierosów;

  • częste przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu;

  • zanieczyszczenia środowiska.

Trądzik różowaty – jak go rozpoznać?

Kolejną chorobą skóry, która dotyka przede wszystkim dorosłych, jest trądzik różowaty . To dermatoza o zapalnym oraz przewlekłym charakterze, która nie jest stwierdzana u nastolatków – pierwsze objawy wskazujące na jej obecność mogą wystąpić pomiędzy 25 a 30 rokiem życia, natomiast pełen rozwój choroby to okres między 40 a 60 rokiem życia.

Warto mieć na uwadze, że choć nazwy brzmią podobnie i posiadają wspólny człon, trądzik różowaty nie stanowi odmiany trądziku pospolitego. Choroba ta dotyczy przede wszystkim kobiet, a jej całkowite wyleczenie niestety nie jest możliwe. Jeśli jednak zostanie zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, przy odpowiedniej pielęgnacji i unikaniu czynników drażniących trądzik różowaty może nie dawać żadnych objawów.

Trądzik różowaty w początkowej fazie objawia się przede wszystkim napadowym czerwienieniem się (rumieniem) pod wpływem silnych emocji, stresu, spożywania alkoholu lub bardzo ostrych potraw. Ciągłe rozszerzanie się i kurczenie ścianek naczyń krwionośnych powoduje ich pogrubienie i trwałe rozszerzenie, czyli teleangiektazje. Jeśli nie zostanie podjęte właściwe leczenie wraz z pielęgnacją, rumień ulega utrwaleniu, a w jego miejscu pojawiają się zmiany grudkowo-krostkowe, obrzęk twarzy, a w niektórych przypadkach także zmiany przerostowe.

Materiał zewnętrzny

Obserwuj nas w
autor
Barbara Daszuta

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko