Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Dobrze kontrolowana cukrzyca - ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jak w ogólnej populacji
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 31.03.2020 02:00

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Dobrze kontrolowana cukrzyca - ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jak w ogólnej populacji

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
fot. Archiwum Prywatne

- Każda infekcja wirusowa może być zagrożeniem dla diabetyków, szczególnie ta przebiegająca z wysoką gorączką, gdyż może dojść wówczas do wzrostu stężenia glukozy we krwi i tym samym wyższego ryzyka cukrzycowej kwasicy ketonowej, co dotyczy głównie chorych z typem 1. Jednak, jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, dobrze prowadzona,  ryzyko zachorowania nie jest większe niż w ogólnej populacji. A jeśli dojdzie do zakażenia, to przy dobrze prowadzonej cukrzycy ryzyko powikłań również nie musi odbiegać od ryzyka w ogólnej populacji. Trzeba jednak brać pod uwagę, że cukrzycy mogą towarzyszyć inne choroby, istotny jest też z wiek chorego. Dopiero te wszystkie czynniki będą decydować, na ile to ryzyko powikłań będzie wysokie. Im więcej chorób u jednego pacjenta, tym wyższe ryzyko.

W Chinach zauważono, na podstawie obserwacji pacjentów z dwóch szpitali, że chorzy z cukrzycą mają zwiększone ryzyko rozwoju ciężkich powikłań i więcej jest w tej grupie zgonów.

Diabetycy powinni stosować się do wszystkich zasad prewencji, zalecanych podczas epidemii COVID-19. I absolutnie nie wolno im rezygnować z leków, jakie stosują. Ten czas powinien tych chorych, którzy nie są jeszcze odpowiednio zmotywowani do przestrzegania reżimu cukrzycowego, zmobilizować do stosowania się do zaleceń lekarza.

Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

- Ta epidemia pokazała, jak bardzo potrzeba nam edukacji zdrowotnej. I chociaż uważam, ze nasi pacjenci generalnie są dobrze wyedukowania, to jednak wciąż pozostają pytania bez odpowiedzi. Co dzień otrzymujemy wiele pytań dotyczących koronawirusa, na które staramy się odpowiadać zgodnie z obowiązującą aktualną wiedzą medyczną, powołując się na zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. I widzimy, że chorzy te zalecenia stosują, co napawa optymizmem. Jeśli teraz utrwalą w sobie odpowiednie nawyki, to potem będzie im łatwiej z cukrzycą.

Dowiedz się więcej o cukrzycy

Tagi:
Polecane