Pacjenci.pl
Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

fot. Archiwum Prywatne

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Dobrze kontrolowana cukrzyca - ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jak w ogólnej populacji

31 Marca 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. - Bardzo zaniepokojeni są pacjenci z cukrzycą, czy ta choroba zwiększa ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak również ryzyko ciężkich powikłań w przypadk

- Każda infekcja wirusowa może być zagrożeniem dla diabetyków, szczególnie ta przebiegająca z wysoką gorączką, gdyż może dojść wówczas do wzrostu stężenia glukozy we krwi i tym samym wyższego ryzyka cukrzycowej kwasicy ketonowej, co dotyczy głównie chorych z typem 1. Jednak, jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, dobrze prowadzona,  ryzyko zachorowania nie jest większe niż w ogólnej populacji. A jeśli dojdzie do zakażenia, to przy dobrze prowadzonej cukrzycy ryzyko powikłań również nie musi odbiegać od ryzyka w ogólnej populacji. Trzeba jednak brać pod uwagę, że cukrzycy mogą towarzyszyć inne choroby, istotny jest też z wiek chorego. Dopiero te wszystkie czynniki będą decydować, na ile to ryzyko powikłań będzie wysokie. Im więcej chorób u jednego pacjenta, tym wyższe ryzyko.

W Chinach zauważono, na podstawie obserwacji pacjentów z dwóch szpitali, że chorzy z cukrzycą mają zwiększone ryzyko rozwoju ciężkich powikłań i więcej jest w tej grupie zgonów.

Diabetycy powinni stosować się do wszystkich zasad prewencji, zalecanych podczas epidemii COVID-19. I absolutnie nie wolno im rezygnować z leków, jakie stosują. Ten czas powinien tych chorych, którzy nie są jeszcze odpowiednio zmotywowani do przestrzegania reżimu cukrzycowego, zmobilizować do stosowania się do zaleceń lekarza.

Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

- Ta epidemia pokazała, jak bardzo potrzeba nam edukacji zdrowotnej. I chociaż uważam, ze nasi pacjenci generalnie są dobrze wyedukowania, to jednak wciąż pozostają pytania bez odpowiedzi. Co dzień otrzymujemy wiele pytań dotyczących koronawirusa, na które staramy się odpowiadać zgodnie z obowiązującą aktualną wiedzą medyczną, powołując się na zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. I widzimy, że chorzy te zalecenia stosują, co napawa optymizmem. Jeśli teraz utrwalą w sobie odpowiednie nawyki, to potem będzie im łatwiej z cukrzycą.

Dowiedz się więcej o cukrzycy

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >