Doculax – zastosowanie, działanie i skutku uboczne leku.
Lek Doculax stosowany jest głównie w zapobieganiu i w leczeniu przewlekłych zaparć. Jest jednak jeszcze kilka innych jego zastosowań. W związku z tym, że farmaceutyk ten przyjmuje się doustnie, należy także spodziewać różnego rodzaju działań ubocznych leku, również ze strony układu pokarmowego. W niniejszym artykule dowiesz się, jakiego rodzaju zmian można spodziewać się w wyniku stosowania leku Doculax oraz poznasz środki ostrożności, jakie należy przedsięwziąć, aby zminimalizować wystąpienie niepokojących objawów podczas kuracji.
Lek Doculax – zastosowanie i charakterystyka
Głównym składnikiem leku Doculax jest dokuzynian sodu, który jako związek powierzchniowo czynny, przenika do nabłonka przewodu pokarmowego i mas kałowych, działając emulgująco oraz zmniejszając napięcie powierzchniowe na ich granicy. Dzięki temu następuje ułatwione przenikanie wody i tłuszczów do mas kałowych na poziomie jelita grubego, co zmienia konsystencję stolca na luźniejszą.
To działanie sprawia właśnie, że lek Doculax stosowany jest przede wszystkim u osób zmagających się z przewlekłymi zaparciami oraz w zapobieganiu problemom z wypróżnieniem. Można go stosować również wspomagająco w terapii guzków krwawniczych i szczelin odbytu oraz u pacjentów, u których ze względu na różnego rodzaju dolegliwości i stan zdrowia niewskazany jest wysiłek podczas załatwiania się. Często także lek Doculax używany jest w procesie przygotowywania pacjenta do zabiegów operacyjnych i diagnostycznych, odbywających się na wysokości od żeber po okolice okołoodbytnicze.
Lek Doculax – ostrzeżenia i środki ostrożności
W przypadku leku Doculax istnieje dosyć dużo przeciwwskazań do stosowania. Oto niektóre z nich:
· występowanie nadwrażliwości lub reakcji alergicznych na którykolwiek składnik leku,
· występowanie nudności lub wymiotów,
· występowanie zapalenia wyrostka robaczkowego,
· niedrożność jelit oraz stanów będących bezpośrednim zagrożeniem wystąpienia niedrożności,
· ostry ból jamy brzusznej o niewiadomej przyczynie,
· krwawienie z przewodu pokarmowego o niewiadomej przyczynie,
· w stanie odwodnienia organizmu,
· jednoczesne przyjmowanie innych leków (więcej informacji o interakcjach w dalszej części artykułu),
· wiek poniżej 6 lat,
· ciąża oraz karmienie piersią,
· nietolerancja sorbitolu.
Szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku Doculax należy zachować w poniższych przypadkach:
· w długotrwałym leczeniu przy pomocy leku Doculax, czyli powyżej 10 dni – wówczas może nastąpić stopniowe zanikanie reakcji organizmu na leczenie,
· gdy występują u pacjenta zaburzenia motoryki jelita grubego,
· gdy wystąpi krwawienie z odbytnicy lub osłabienie naturalnych ruchów jelit (świadczy o tym niemożność lub trudność w oddaniu stolca) po zażyciu leku Doculax może wskazywać na poważne schorzenie.
Leku Doculax nie należy stosować w połączeniu z poniższymi lekami i substancjami:
· olej mineralny (parafina ciekła) – Doculax może powodować przewlekłe zapalenie węzłów chłonnych, błony śluzowej jelita, wątroby i śledziony oraz naciekanie komórek wątroby,
· dantron – lek Doculax zwiększa jego wchłanianie, co może prowadzić do uszkodzenia wątroby,
· droperidol i glikozydy naparstnicy – ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego,
· lewometadon – ryzyko zaburzeń pracy serca,
· kortykosteroidy – niedobory potasu,
· kwas acetylosalicylowy – toksyczne działanie na błonę śluzową przewodu pokarmowego,
· tetracykliny – Doculax zwiększa wchłanialność tych antybiotyków,
· leki moczopędne – zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.
Lek Doculax – stosowanie i działania niepożądane
Lek Doculax należy stosować pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Dawkę leku również ustala lekarz, jednak najczęściej wygląda to następująco:
· osoby dorosłe: od 1 do 4 kapsułek na dobę (50-200 mg/24h)
· dzieci od 6. do 12. roku życia: od 1 do 2 kapsułek na dobę (50-100 mg/24h)
Lek należy popijać dużą szklanką wody lub soku owocowego. Lek Doculax wykazuje pierwsze oczekiwane efekty po maksymalnie 3 dniach od zastosowania pierwszej dawki. Nie należy przyjmować więcej niż zalecana dawka leku! Nadmierne spożycie może spowodować poważne odwodnienie organizmu.
Wśród działań niepożądanych leku wymienia się między innymi:
· dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – nudności, wymioty, bóle brzucha, kolki, biegunka, uczucie gorzkiego smaku w ustach,
· reakcje alergiczne skórne.
Działania niepożądane występują jednak niezwykle rzadko i jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza oraz przede wszystkim pije dużo i regularnie, nie powinien raczej martwić się skutkami ubocznymi leku Doculax.
UWAGA!!! Jeżeli wystąpią działania niepożądane, które nie zostały wymienione wyżej lub nastąpi nasilenie tych spodziewanych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.