Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Dodatkowe 230 zł co miesiąc dla seniorów. Decyzja i wypłaty pod koniec lipca
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 11.06.2024 12:36

Dodatkowe 230 zł co miesiąc dla seniorów. Decyzja i wypłaty pod koniec lipca

Dodatkowe świadczenie dla seniora
Fot. Canva

Seniorzy mogą otrzymać 230 zł miesięcznie - rocznie to daje aż 2760 zł. Świadczenie ma być wypłacane już od lipca i, co ważne, ma być ono dożywotnie. Jeśli nie wiecie, czy należą się wam dodatkowe pieniądze - sprawdźcie. 

Waloryzacja emerytur

Rząd przewiduje planuje podwyżkę emerytur i rent na poziomie 12,3 proc. - nie jest to tak wspaniały wynik, jak w 2023 roku, kiedy to podniesiono świadczenia o 14,8 proc. Jednak, jeśli 12-proc. podwyżka wejdzie w życie, to minimalna emerytura wynosząca 1588,44 zł brutto wzrosłaby do 1750,30 zł brutto.

Rząd rozważa jeszcze wariant znany z marca 2023 roku, czyli waloryzację kwotowo-procentową z gwarantowaną podwyżką dla najniższych emerytur. Rozważane jest zwiększenie podwyżek kwotowych do 250 zł, lub nawet 300 zł w porównaniu do bieżącego roku.

Polecamy przeczytać, ile wynosi najniższa emerytura w Polsce, nie są to kwoty, które pozwalają przeżyć. Tym bardziej każda waloryzacja, zwłaszcza w dobie inflacji, jest potrzebna.

Polecamy: Dodatkowe 800 zł dla rodziców. Wypłata już w piątek

Będą stałe 14. emerytury

Wysokość świadczenia 14. emerytury wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto w tym roku. Jeśli emeryt nie przekracza 2900 zł brutto, to otrzyma 14. emeryturę w pełnej kwocie. Jeśli natomiast kwota świadczenia stałego jest wyższa - niestety będzie ona obniżona.

Minimalna wysokość czternastki to 50 zł. Przypominamy, że  8 sierpnia 2023 r. weszła w życie ustawa z 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, która wprowadza na stałe dodatkowe świadczenie pieniężne - czyli innymi słowy, stałą czternastkę!

Polecamy: Nowe stawki rekompensat za błędy w szpitalu. Możesz dostać nawet 150 tys. złotych

Dodatkowe świadczenie dla seniorów

Nie każdy może otrzymać dodatkowe świadczenie - należy się ono tylko konkretnym osobom. Mowa tutaj o świadczeniu ratowniczym, w kwocie 230 zł, przyznawanym do końca życia. Pod koniec lipca zostało zniesione opodatkowanie tego świadczenia, dlatego wypłacana jest pełna kwota, co rocznie daje 2760 zł! 

Jednak nie każdemu ono przysługuje. Świadczenie ratownicze należy się osobom, które pełniły funkcje strażaków w Ochotniczej Straży Pożarnej lub byli ratownikami górskimi. Jest wypłacane przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zobacz też:

Seniorzy otrzymają dodatkowe 330 zł. Decyzja jest automatyczna!

Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną

Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki

Polecane