Pacjenci.pl Zdrowie Drgawki gorączkowe - rozpoznanie, zapobieganie, postępowanie
pixabay.com

Drgawki gorączkowe - rozpoznanie, zapobieganie, postępowanie

19 marca 2022

Drgawki gorączkowe to napady drgawek wywoływane gorączką, występujące u dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Tego typu objawy u dzieci są częstym powodem zmartwień i niepokoju rodziców. Dlaczego drgawki gorączkowe pojawiają się u małych dzieci? Czy stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka? Co je wywołuje?

Drgawki gorączkowe u dzieci

Drgawki gorączkowe występują u dzieci w przebiegu temperatury przekraczającej 38 stopni Celsjusza. Choć wywołują wiele obaw i paniki wśród rodzicieli, to są one stosunkowo częstym zjawiskiem - występują u około 5% dzieci w przedziale wiekowym pomiędzy 6. miesiącem a 5 rokiem życia dziecka.

Przebieg drgawek gorączkowych objawami przypomina atak padaczki, bowiem dziecko jest nieprzytomne, kontakt z nim jest niemożliwy, a drgawki mają charakter uogólniony, obejmują zatem całe ciało. Drgawki to stwierdzenie ogólne, a pod jego nazwą kryje się kilka symptomów, do których zalicza się: zesztywnienie ciała, ślinotok, prężenie, wyrzuty kończyn i tułowia oraz prężenie.

Drgawki gorączkowe - rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje drgawek gorączkowych:

  • drgawki proste - są to drgawki uogólnione, ataki trwają około 15 minut i nie powtarzają się w ciągu doby. Występują zazwyczaj w przebiegu ostrych infekcji gardła, ucha, czy oskrzeli, podczas których do czynienia mamy z podwyższoną temperaturą ciała.

  • drgawki złożone - od drgawek gorączkowych prostych różnią się tym, że mogą występować w trakcie doby kilkukrotnie, a sam atak trwa dłużej, niż 15 minut i nie musi obejmować całego ciała. Uwaga! Drgawki złożone mogą pojawiać się także u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 miesięcy! Ich obecność zwiększa ryzyko rozwoju padaczki.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia drgawek gorączkowych

W przypadku wystąpienia drgawek gorączkowych u dzieci, istnieje wysokie prawdopodobieństwo nawrotów. Czynniki zwiększające ryzyko to:

  • predyspozycje genetyczne - jeśli u kogoś z bliskiej rodziny występowały drgawki gorączkowe, istnieje duża możliwość, że będą się one pojawiały także u dziecka;

  • częste infekcje u dziecka;

  • pojawienie się drgawek po raz pierwszy we wczesnym etapie niemowlęcym;

  • jeśli pierwszy napad miał charakter złożony, istnieje duże ryzyko, że atak wystąpi po raz kolejny.

Drgawki gorączkowe - rozpoznanie

Dzieci, które doświadczyły drgawek gorączkowych powinny zostać obejrzane i zbadane przez neurologa. Lekarz oprócz przeprowadzenia wnikliwego wywiadu lekarskiego, powinien zlecić także badanie EEG. Czas jest w tym przypadku bardzo istotny, ponieważ badanie EEG powinno zostać wykonane do 48 godzin od zakończenia ataku. Badanie zazwyczaj wykonuje się we śnie, a jego celem jest sprawdzenie poprawności funkcjonowania mózgu. Na podstawie wywiadu i badania EEG stawiana jest diagnoza.

W przebiegu drgawek gorączkowych złożonych zachodzą wątpliwości, co do przyczyny ich wystąpienia, co wiąże się z koniecznością hospitalizowania dziecka. Podczas pobytu w szpitalu oprócz badania EEG, wykonuje się szereg badań diagnostycznych, takich jak:

  • badanie krwi,

  • tomografia komputerowa,

  • rezonans magnetyczny oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko