Duphalac – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
Lek Duphalac stosowany jest między innymi w przypadkach, w których konieczne jest zmiękczenie stolca i usprawnienie wypróżnienia np. gdy pacjent cierpi na przewlekłe zaparcia. Farmaceutyk ten stosuje się również w kilku innych sytuacjach, jednak należy pamiętać, że jako taki rzadko stanowi rozwiązanie problemu, którego należy szukać przy pomocy lekarza specjalisty. Lek Duphalac natomiast może stanowić jedynie część leczenia objawowego. W niniejszym artykule dowiesz się, jakich zachowań należy unikać w trakcie kuracji, jakie istnieją przeciwwskazania do stosowania tego leku oraz jakich działań niepożądanych możesz się spodziewać, mimo jego prawidłowego stosowania.
Lek Duphalac – zastosowanie i charakterystyka
Podstawowym składnikiem leku Duphalac, czyli jego substancją czynną, jest laktuloza. Farmaceutyk ten podawany jest doustnie w formie roztworu. Działanie laktulozy zawartej w leku Duphalac jest dosyć proste. Dostaje się ona do okrężnicy, gdzie ulega rozkładowi w wyniku działania bakterii jelita grubego do kwasów organicznych o niskiej masie cząsteczkowej. Kwasy te zmieniają pH i w konsekwencji stymulują perystaltykę okrężnicy tak, aby wydalany stolec miał zmienioną konsystencję na rzadszą i tym samym jego wypróżnienie nie sprawiało problemów. W efekcie lek Duphalac ułatwia przeczyszczenie jelit.
Oprócz zwykłego oczyszczania organizmu czy też pozbywania się problemów z zaparciami, lek Duphalac polecany jest w następujących przypadkach:
· konieczność zmiękczenia stolca ze względu na żylaki odbytu i w procesie ich leczenia,
· konieczność zmiękczenia stolca lub oczyszczenie jelit w przygotowaniu i po operacjach w obrębie układu pokarmowego (jelito grube czy okolice odbytu),
· w leczeniu i zapobieganiu śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym.
Lek Duphalac – ostrzeżenia i środki ostrożności
Nie każdy może stosować kurację przy pomocy leku Duphalac. Wśród podstawowych przeciwwskazań znajdują się następujące:
· nadwrażliwość lub reakcje alergiczne na substancję czynną leku lub jakikolwiek inny składnik preparatu,
· galaktozemia,
· niedrożność, perforacja lub ryzyko wystąpienia perforacji przewodu pokarmowego.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Duphalac należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny występowania bólu czy też innych dolegliwości związanych z zaparciem. Pozwoli to uniknąć groźnych skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego i wykluczyć inne przeciwwskazania do stosowania leku.
Lek Duphalac zawiera cukier w postaci różnego rodzaju słodzików. Przy leczeniu zaparć dawka ta nie powinna stanowić przeszkody w leczeniu u osób z cukrzycą czy insulinoopornością, jednak już przy większym dawkowaniu np. w przypadku encefalopatii wątrobowej należy stosować lek z dużą ostrożnością.
Przewlekłe stosowanie leku w źle dopasowanych dawkach może być niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, dlatego przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne podczas kuracji.
Stosowanie leku Duphalac u dzieci powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza. Nie wykazano natomiast negatywnego wpływu na płód oraz na dziecko karmione piersią, gdy matka stosuje kurację lekiem przeczyszczającym Duphalac. Farmaceutyk nie ma również wpływu na koncentrację, zatem dozwolone jest prowadzenie samochodu i obsługa maszyn.
Lek Duphalac – stosowanie i działania niepożądane
Podawanie leku Duphalac może się odbywać w formie roztworu nierozcieńczonego lub rozcieńczonego z wodą. Płyn należy połknąć jak najszybciej tj., bez zbędnego przechowywania go w ustach. Samo dawkowanie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta na podstawie wieku, ogólnego stanu zdrowia, wagi oraz przede wszystkim przyczyny podawania leku, czyli schorzenia, które tego wymaga. Bierze się pod uwagę również stopień zaawansowania choroby. Dawki należy starać się przyjmować o tych samych porach, a podczas kuracji przyjmować duże ilości płynów – minimum to 2 litry na dobę.
Wśród działań niepożądanych, które mogą wystąpić niezależnie od prawidłowego stosowania leku znajdują się między innymi:
· ból brzucha i biegunka,
· zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej,
· wymioty i nudności,
· alergia na składniki pomocnicze leku takie jak laktoza, fruktoza, czy galaktoza.
Niektóre z powyższych objawów, takie jak biegunka, mogą świadczyć o konieczności zmiany dawkowania leku Duphalac.