Pacjenci.pl Zdrowie Duszność w astmie sercowej - przyczyny, objawy
pixabay.com

Duszność w astmie sercowej - przyczyny, objawy

19 marca 2022

Duszność w astmie sercowej to dolegliwość wywołana osłabieniem lewej komory serca, przy prawidłowej lub nadmiernej pracy prawej komory, prowadzącej do przekrwienia płuc. Ataki te dotykają osób w przebiegu różnych dolegliwości sercowych. Co wywołuje duszność w astmie sercowej? Czy stanowi ona zagrożenie dla zdrowia?

Duszność w astmie sercowej - napadowa duszność nocna

Duszność w astmie sercowej występuje u osób cierpiących na dolegliwości serca, do których należą wady serca, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność wieńcowa. Ataki duszności sercowej występują zazwyczaj w nocy, podczas snu, stąd też jej medyczna nazwa - napadowa duszność nocna. Wywoływana jest na skutek przewlekłej niewydolności lewej komory serca.

Astma sercowa - rodzaje

Istnieją cztery rodzaje tego schorzenia:

  • astma sercowa metaboliczna - ta postać występuje zazwyczaj w wyniku zmian pocukrzycowych,

  • astma sercowa połączone ze skurczem oskrzeli,

  • astma sercowa, pojawiającą się na skutek stresu lub pobudzenia emocjonalnego, nazywaną dychawicą pochodzenia nerwicowego,

  • astma sercowa atopowa, występująca u osób z infekcją wirusową.

Przyczyny duszności w astmie sercowej 

Duszność w astmie sercowej wywoływana jest niewydolnością lewej komory serca, stanowiącej poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta. Jest konsekwencją zapalenia mięśnia sercowego lub niedomykalnością zastawek.

Przyczyn duszności w astmie sercowej dopatrywać się należy w przebytym wcześniej nadmiernym wysiłku fizycznym, po ekspozycji na długotrwały stres, a nawet po spożyciu posiłku.

Objawy duszności w astmie sercowej

Objawy napadu są na tyle silne, że wybudzają śpiącego chorego ze snu. Po przejściu z pozycji leżącej do pozycji siedzącej lub stojącej, symptomy powinny ustąpić po około trzydziestu minutach. Poza dusznością, mogą się pojawić następujące objawy:

  • nadmierna potliwość,

  • zimne dłonie i stopy,

  • suchy kaszel,

  • bladość skóry,

  • odkrztuszanie plwociny.

Gdy napady duszności mają nasilony przebieg i nie ustępują po przyjęciu pozycji siedzącej lub stojącej, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc lekarską.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko