Efferalgan – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
Efferalgan jest lekiem, wykazującym przede wszystkim działanie przeciwbólowe w dolegliwościach różnego rodzaju. Można stosować go doraźnie w przebiegu infekcji oraz w gorączce. Niestety jak każdy inny lek ma swoje wady: posiada przeciwwskazania do stosowania oraz możliwe działania niepożądane. W związku z tym zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. Odpowiemy w nim na twoje pytania oraz przedstawimy najważniejsze informacje na temat leku, jego dawkowania oraz środków ostrożności, które warto przedsięwziąć, aby kuracja lekiem Efferalgan przebiegła bezproblemowo.
Lek Efferalgan – zastosowanie i charakterystyka
Efferalgan jest lekiem w postaci czopków doodbytniczych, zawierającym paracetamol jako substancję czynną. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Obniżając temperaturę w gorączce i stanach podgorączkowych, nie obniża jednocześnie temperatury z prawidłowej poniżej normy.
Wśród najważniejszych zastosowań leku Efferalgan znajdują się:
· gorączka,
· stany grypopodobne oraz przeziębienia,
· bóle różnego rodzaju i pochodzenia.
Należy przede wszystkim pamiętać, że lek Efferalgan należy do substancji przydatnych w leczeniu objawowym, co oznacza, że pomaga jedynie w minimalizowaniu dolegliwości w przebiegu chorób różnego rodzaju. Zawsze natomiast należy znaleźć pierwotną przyczynę występowania konkretnych objawów. W tej kwestii niezastąpiony jest lekarz. Odradzamy zdecydowanie samodiagnozowanie się przy pomocy internetu lub znajomych, którzy „kiedyś mieli podobne objawy”.
Ze względu na przedłużone uwalnianie leku oraz stosunkowo łagodną formę działania, lek Efferalgan można stosować u małych dzieci, jednak zawsze pod nadzorem lekarskim, oraz u osób starszych. Łagodne działanie czopków polega przede wszystkim na tym, że dzięki podaniu ich doodbytniczo, nie wpływają na florę bakteryjną żołądka i jelit.
Lek Efferalgan – ostrzeżenia i środki ostrożności
W żadnych wypadku nie należy stosować leku Efferalgan, gdy:
· pacjent ma uczulenie lub wykazywał reakcje nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku, w tym paracetamol,
· pacjent cierpi na ciężką niewydolność wątroby,
· u pacjenta stwierdzono niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
· pacjent jest leczony inhibitorami MAO oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia,
· pacjent stosuje jednocześnie leki przeciwbólowe o działaniu agonistyczno-antagonistycznym: buprenorfina, nalbufina, pentazocyna,
· przebył ostatnio zapalenie okolic okołoodbytniczych lub wystąpiło u niego krwawienie z odbytu.
Podczas stosowania leku Efferalgan należy zachować szczególną ostrożność i zadbać przede wszystkim, aby:
· nie przyjmować jednocześnie innych leków zawierających paracetamol w celu zapobiegania przedawkowaniu,
· poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach i schorzeniach, na które cierpi pacjent,
· stosować lek poniżej 2. roku życia dziecka jedynie pod stałym nadzorem lekarskim,
· obserwować stan zdrowia podczas kuracji ze względu na możliwość pojawienia się podrażnień,
· nie stosować czopków u osób z biegunką,
· nie stosować zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie leku Efferalgan może doprowadzić do przewlekłych problemów z wątrobą,
· kontaktować się z lekarzem za każdym razem, gdy wystąpią niepokojące objawy oraz działania niepożądane leku podczas kuracji,
· nie spożywać podczas kuracji lekiem Efferalgan alkoholu ani leków zawierających alkohol (nawet w małych ilościach) – szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby występuje wśród pacjentów pijących alkohol i spożywających zbyt małą ilość pożywienia w porównaniu do zapotrzebowania organizmu.
Jeżeli u chorego występują różnego rodzaju choroby przewlekłe lub schorzenia poważnie wpływające na stan zdrowia takie jak niewydolność nerek i wątroby, choroba alkoholowa, zaburzenia odżywiania, różnego rodzaju choroby wirusowe etc., należy przed zastosowaniem leku poradzić się lekarza. Również konieczność konsultacji ma miejsce, gdy osoba chora jest w ciąży lub karmi piersią.
Lek Efferalgan – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Efferalgan odbywa się doodbytniczo. Dawkę powinien każdorazowo ustalić lekarz. Chory zatem przed zastosowaniem leku powinien odbyć wizytę lekarską. Jeżeli jest to niemożliwe, wskazana jest rozmowa z farmaceutą lub dokładne przestudiowanie ulotki dołączonej do opakowania leku. Dawkowanie dobierane jest indywidualnie do wagi i wieku pacjenta. Zalecana dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg na kilogram masy ciała. Bez konsultacji z lekarzem stosowanie leku Efferalgan może trwać maksymalnie 3 dni z rzędu.
Wśród skutków ubocznych działania leku Efferalgan wymienia się poniższe (przedstawiamy je w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących):
· złe samopoczucie,
· obniżenie ciśnienia krwi,
· zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych,
· reakcje nadwrażliwości,
· częstoskurcz,
· biegunka,
· bóle brzucha,
· nudności,
· wymioty,
· kolka nerkowa,
· martwica brodawek nerkowych,
· ostra niewydolność nerek,
· trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi),
· leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek),
· neutropenia (zmniejszenie liczby neutrofilów – typu białych krwinek),
· spadek wartości INR (współczynnik krzepliwości krwi),
· wzrost wartości INR.
· niewydolność wątroby,
· martwica wątroby,
· zapalenie wątroby.