Pacjenci.pl Zdrowie EKG – jak wygląda badanie serca oraz jakie są jego wady i zalety?
pixabay.com

EKG – jak wygląda badanie serca oraz jakie są jego wady i zalety?

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

EKG – co to za badanie?

EKG to inaczej elektrokardiografia. Badanie to polega na pomiarze elektrycznej aktywności serca, który odbywa się w sposób bezinwazyjny, czyli nie ingeruje w nasze ciało. Przy pomocy zestawu elektrod przyklejonych do ciała pacjenta i połączonych kablami z rejestratorem dane zebrane na podstawie pracy serca wysyłane są do komputera i wyświetlane za pomocą dwunastu krzywych odpowiadającym dwunastu odprowadzeniom. Badanie pod żadnym względem nie jest bolesne, więc nie ma powodu do obaw. Elektrody za pomocą przyssawek mocowane są na powierzchni skóry pacjenta w kilku miejscach: sześć elektrod umieszczanych jest z przodu klatki piersiowej i po jej lewej stronie, kolejna przyklejana jest z boku lewej kostki, a dwie mocowane są przy nadgarstkach.

Wady i zalety EKG

Wady: Badanie elektrokardiografem pokazuje aktualny stan serca i jego pracę, natomiast w przypadku wcześniejszych problemów z sercem badanie to niekoniecznie musi wykazać jakieś problemy w przeszłości. Wykaże jedynie duże uszkodzenia serca, np. rozległy zawał lub spore niedokrwienia. Niekiedy w EKG nie pojawi się ślad nawet utajonego wcześniejszego zawału serca, jeśli nie objęło całej grubości mięśnia. Badanie nie pokaże także zaburzeń rytmu, które występowały kilka dni wcześniej. Dlatego warto pamiętać, że w przypadku jakiegokolwiek problemu z sercem należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, ponieważ im wcześniej wykonamy właściwe dla swojego przypadku badania, tym więcej informacji możemy uzyskać. Nawet w przypadku, gdy będzie dochodzić do niedokrwienia serca, wyniki badań również mogą być prawidłowe. Co więcej, badanie elektrokardiograficzne wykonywane u osób bardzo szczupłych może wyjść niewiarygodne, ponieważ umocowanie elektrody w prawidłowym miejscu, ale na kości, może być zakłócone przez nieodpowiedni przepływ sygnału. Nieprawidłowości mogą pojawić się także w przypadku badania u osób otyłych – przez grubą warstwę tłuszczu sygnał docierający do elektrod może być zbyt słaby.

Zalety: Największą zaletą elektrokardiografii jest powszechny i ogólny dostęp do tej metody badawczej. Badanie to można wykonać w domu, u lekarza, w przychodni, szpitalu, a nawet w karetce. Cena badania jest bardzo niska w stosunku do tego, jak bardzo ważne informacje można uzyskać podczas EKG. Dodatkowo czas oczekiwania w przypadku zapisania się na ubezpieczenie nie jest długi, a idąc prywatnie na wizytę, lekarz robi je od ręki wraz z analizą uzyskanych informacji, ponieważ odczytuje wszystko wprost z ekranu komputera. Na podstawie wykresu ocenia, jak szybko bije serce, czy występuje niedokrwienie , zaburzenia rytmu lub czy impuls elektryczny, który pobudza pracę serca, wychodzi z odpowiedniego miejsca. Co więcej, dobry specjalista na podstawie załamań może wykryć, czy nie występuje migotanie przedsionków. W wieku zaawansowanym lub w przypadkach podejrzenia chorób serca warto rutynowo co jakiś czas wykonywać to badanie.

Jak przygotować się do badania?

Badanie EKG (elektrokardiograf) nie wymaga zbyt skomplikowanego i specjalnego przygotowania. Na badanie warto przyjść po odstawieniu kawy, papierosów i ciężkiego jedzenia przynajmniej na kilka godzin przed samym badaniem, ponieważ te rzeczy mogą mieć wpływ na wyniki badań, podnosząc ciśnienie i rytm serca. Badanie nie wymaga bycia na czczo, dlatego można zjeść lekki posiłek. Dodatkowo dzień przed badaniem nie można wykonywać ciężkiej pracy czy robić treningu, ponieważ wysiłek fizyczny wykorzystuje takie minerały jak potas i magnez, które mają wpływ na pracę serca. Nie można pić także alkoholu dzień wcześniej. Na badanie warto przyjść kilkanaście minut przed czasem, aby serce się uspokoiło i biło normalnym rytmem.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko