Pacjenci.pl Zdrowie Eliquis – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/illustrations/t%C4%99tnicy-biologia-krwi-cia%C5%82a-4769606/

Eliquis – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Zakrzepica żył to jedna z poważniejszych chorób krążenia i jedna z bardzo często występujących chorób w tzw. zachodnim świecie. Lek Eliquis stosuje się natomiast między innymi w jej zapobieganiu. Nie jest to jednak jedyne jego zastosowanie. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie właściwości wykazuje Eliquis, w jaki sposób należy go stosować i dawkować. Dowiesz się również, jakie środki ostrożności należy podjąć, aby kuracja przebiegła pomyślnie, a także jakich skutków ubocznych możesz się spodziewać, mimo prawidłowego stosowania leku Eliquis. Zapraszamy do czytania!

Lek Eliquis – zastosowanie i charakterystyka

Substancją czynną leku Eliquis jest apiksaban, należący do grupy leków przeciwzakrzepowych. Substancja ta zapobiega bezpośrednio powstawaniu zakrzepów krwi poprzez blokowanie czynnika Xa, będącego najważniejszym czynnikiem krzepnięcia.

Lek Eliquis stosowany jest wyłącznie u osób dorosłych w wymienionych poniżej przypadkach:

w zapobieganiu powstawania zakrzepów krwi w postaci zakrzepicy żył głębokich w wyniku powikłań po operacjach protezoplastyki stawów biodrowych lub kolanowych - nawet po bardzo dobrze przeprowadzonej operacji oraz mimo wdrożenia odpowiedniej rehabilitacji u pacjenta mogą wystąpić zakrzepy krwi w żyłach kończyn dolnych. W wyniku przeniesienia się zakrzepu  w okolice płuc może wystąpić duszność i ból w klatce piersiowej. Zatorowość płucna natomiast jest sytuacją bezpośrednio zagrażającą życiu osoby chorej;

w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów krwi u pacjentów cierpiących na zaburzenia rytmu serca – zakrzepy krwi mogą odrywać się i przemieszczać do mózgu chorego, co prowadzi do udaru, lub do innych narządów, wywołując tzw. zatorowość systemową (brak dopływu krwi do narządów);

w zapobieganiu powstawania zakrzepów żył w kończynach dolnych oraz w naczyniach krwionośnych płuc oraz w przeciwdziałaniu nawrotom zakrzepicy.

Lek Eliquis – ostrzeżenia i środki ostrożności

Istnieje kilka sytuacji, w których stosowanie leku Eliquis jest surowo zabronione i raczej nie zdarza się, aby lekarz wyraził zgodę na kurację, gdy któraś z nich zachodzi:

uczulenie na substancję czynną leku Eliquis lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w tym farmaceutyku,

nadmierne krwawienie,

obecność choroby, która zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia (np. wrzody czy koagulopatia wątrobowa),

jednoczesne przyjmowanie innych leków przeciwzakrzepowych.

Wśród innych potencjalnych przeciwwskazań znajdują się również poniższe (w tych przypadkach lekarz indywidualnie podejmuje decyzję odnośnie leczenia pacjenta lekiem Eliquis):

zaburzenia przebiegające z krwawieniem,

bardzo wysokie ciśnienie krwi (nieleczone),

wiek powyżej 75 lat,

waga poniżej 60 kg,

ciężka choroba nerek i dializowanie,

aktualny lub obecny w historii zdrowia pacjenta problem z wątrobą,

posiadanie protezy zastawki serca,

planowanie ciąży, ciąża i karmienie piersią.

W celu zachowania wszelkich środków ostrożności, przed kuracją przy pomocy leku Eliquis, należy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach oraz przyjmowanych na bieżąco lekach. Niektóre leki mogą nasilać lub osłabiać leczenie Eliquisem.

Lek Eliquis – stosowanie i działania niepożądane

Dawkowanie leku Eliquis każdorazowo ustala lekarz. Bierze się wówczas pod uwagę wiek, wagę oraz płeć. Najważniejsze jednak jest ryzyko wystąpienia zakrzepicy oraz rokowania u pacjenta. Tabletki Eliquis należy przyjmować regularnie zgodnie z zaleceniami – nie przekraczać przepisanej dawki oraz przestrzegać stałych godzin zażywania leku.

Jak w przypadku stosowania każdego innego leku, tak i podczas kuracji Eliquisem może wystąpić szereg działań niepożądanych. Wśród nich (w zależności od celu stosowania leku) najczęściej podaje się:

w przypadku przyjmowania leku Eliquis w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi po operacji stawu biodrowego lub kolanowego:

- niedokrwistość,

- krwawienia obejmujące: krew w moczu, wylewy podskórne i obrzęki, krwawienie z pochwy

- nudności,

w przypadku przyjmowania leku Eliquis w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepu krwi w sercu u pacjentów z nieregularnym rytmem serca:

- krwawienie: do oka, do żołądka, jelita lub w postaci krwi w stolcu, obecność krwi w moczu wykryta w badaniach laboratoryjnych, z nosa, dziąseł, wylew podskórny i obrzęk,

w przypadku przyjmowania leku Eliquis w celu leczenia lub zapobiegania ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach w kończynach dolnych i zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych w płucach:

- krwawienie: z nosa, z dziąseł, krew w moczu (która nadaje moczowi kolor różowy lub czerwony), wylew podskórny i obrzęk w żołądku, w jelicie, w odbytnicy.

Niezależnie od rodzaju działań niepożądanych, które wystąpią w wyniku stosowania leku Eliquis, pacjent dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa powinien zgłosić się do lekarza.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko