Elmetacin – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Elmetacin jest lekiem stosowanym we wszelkiego rodzaju urazach mechanicznych jako dodatek do leczenia, działający przede wszystkim objawowo, czyli poprzez hamowanie bólu czy też zmniejszanie opuchlizny. Jednak, co zrobić jeżeli ból nie mija i jak długo można Elmetacin stosować? W niniejszym artykule odpowiemy na wszystkie twoje najważniejsze pytania. Dowiesz się, w jaki sposób powinna przebiegać kuracja przy pomocy leku Elmetacin, w jakich przypadkach nie należy go stosować oraz jakich zachowań podczas leczenia należy unikać. Ważne jest również, abyś poznał skutki uboczne działania leku, na wypadek gdybyś doświadczył jakichś niepokojących objawów. Często szybka reakcja pomaga uniknąć przykrych konsekwencji stosowania leku, na który wystąpi niepożądana odpowiedź, na przykład ze strony układu autoimmunologicznego. Zachęcamy do czytania!
Lek Elmetacin – zastosowanie i charakterystyka
Substancją czynną leku Elmetacin jest indometacyna, wykazująca właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, jednocześnie nie należąc do grupy leków steroidowych. Jest to zatem lek, sprzedawany w formie spreju, o łagodnym działaniu do stosowania miejscowo na skórę, który można kupić w aptece bez recepty.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowania leku Elmetacin:
· stany zapalne powstałe w wyniku poważnych kontuzji i urazów (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia),
· stany zapalne tkanek miękkich,
· zaostrzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.
Lek Elmetacin – ostrzeżenia i środki ostrożności
Mimo iż lek Elmetacin jest stosunkowo łagodnym preparatem do stosowania zewnętrznego, należy używać go ostrożnie i nie aplikować na skórę przewlekle. Jest to przede wszystkim specyfik do leczenia objawowego, nie likwiduje on przyczyny bólu. Zatem jeżeli po kilku dniach (mniej więcej trzech) nie nastąpiła poprawa, należy zgłosić się do lekarza – być może konieczne będzie wprowadzenie leczenia specjalistycznego.
Leku Elmetacin bezwarunkowo nie należy stosować w poniższych przypadkach:
· występowanie uczulenia na substancję czynną leku lub jakikolwiek jego składnik,
· występowanie u pacjenta astmy i podrażnień skóry lub jeżeli wcześniej występowały u niego objawy alergiczne w wyniku stosowania innych leków przeciwbólowym lub przeciwreumatycznych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne czy kwas acetylosalicylowy,
· występowanie otwartych ran, zmian skórnych, zakażenia i wyprysków w miejscu urazu,
· w trzecim trymestrze ciąży.
Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania leku Elmetacin u osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka lub jelit. Stosowanie leku podczas karmienia piersią oraz w pierwszym i drugim trymestrze ciąży może odbywać się jedynie za zgodą oraz pod nadzorem lekarza.
Przed rozpoczęciem kuracji Elmetacinem należy poinformować lekarza (ostatecznie farmaceutę) o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta oraz dolegliwościach, na które cierpi. Farmaceutyk ten może powodować pewne działania niepożądane w połączeniu z niektórymi lekami.
Lek Elmetacin – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Elmetacin jest bardzo proste. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza, farmaceuty lub informacji zawartych w ulotce dołączonej do opakowania leku. Zwyczajowo jednak lek Elmetacin nakłada się na skórę od 3 aż do 5 razy na dobę. Aerozol należy rozpylić w miejscu urazu, tak aby całkowicie pokrył skórę. Nie należy przekraczać dawki 60 mg leku na dobę. W praktyce oznacza to maksymalnie 75 naciśnięć pompki aplikatora na dzień – bardzo łatwo zatem kontrolować dawkę leku. Jeżeli leczenie nie działa w żaden sposób po 3 dniach albo stan pacjenta się pogarsza, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Pod nadzorem lekarskim wdraża się leczenie objawowe zwykle na okres tygodnia lub dwóch.
Wśród działań niepożądanych, które mogą wystąpić w wyniku stosowania leku Elmetacin, wymienia się poniższe:
· często: miejscowe reakcje skórne np. zaczerwienienie, świąd, pieczenie, wysypka lub bąble,
· rzadko: reakcje nadwrażliwości lub miejscowe reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skóry), zaburzenia żołądka i jelit, bóle i zawroty głowy,
· bardzo rzadko: skurcz oskrzeli u pacjentów ze skłonnościami do takiej reakcji, pogorszenie zmian łuszczycowych po miejscowym zastosowaniu leku Elmetacin,
· niezbyt często: jeśli lek Elmetacin jest stosowany na dużą powierzchnię skóry i długotrwale, mogą wystąpić działania niepożądane specyficzne dla narządów lub całego organizmu, podobne do tych, występujących po zastosowaniu innych produktów leczniczych zawierających indometacynę.
W razie wystąpienia jakichkolwiek wymienionych działań niepożądanych Elmetacin należy odstawić i zgłosić się bezzwłocznie do lekarza po dalsze zalecenia.