Pacjenci.pl Zdrowie Emla – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/szczepienia-impfspritze-medycznych-2722937/

Emla – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Zdarza się, że pacjent nie jest w stanie znieść widoku igły, a uczucie wkłuwania pod skórę przyprawia go o dreszcze i mdłości ze strachu. W takich przypadkach (i w wielu innych) pomocne mogą być specyfiki, które znieczulą skórę powierzchniowo i pozwolą na wykonanie zabiegu. Takim lekiem, powszechnie stosowanym w warunkach ambulatoryjnych, jest krem Emla. W niniejszym artykule dowiesz się, w jakich sytuacjach dokładnie personel medyczny może zdecydować o użyciu tego farmaceutyku oraz w jaki sposób powoduje on miejscowe znieczulenie. Napiszemy również kilka słów na temat ewentualnych działań ubocznych leku oraz przeciwwskazań do jego stosowania. Zapraszamy do czytania!

Krem Emla – zastosowanie i charakterystyka

Wśród substancji czynnych kremu Emla znajdują się aż dwie o działaniu znieczulającym – lidokaina oraz prylokaina. Ich zadanie polega na spowodowaniu krótkotrwałego zniesienia czucia w powierzchniowych warstwach skóry. Krem nakładany jest wyłącznie w warunkach ambulatoryjnych w formie przygotowania do różnego rodzaju zabiegów i procedur medycznych. Wprawdzie pacjent w dalszym ciągu odczuwa nacisk na skórę, jednak nie może przez jakiś czas miejscowo odczuwać bólu.

Stosowanie preparatu Emla u dorosłych, młodzieży i dzieci odbywa się przed:

·        wkłuciem igły w skórę (np. przed pobraniem krwi czy wykonaniem zastrzyku),

·        drobnymi zabiegami chirurgicznymi.

Stosowanie preparatu Emla u dorosłych i młodzieży :

·        w celu znieczulenia narządów płciowych przed wykonaniem zastrzyku czy zabiegów medycznych (jak np. usunięcie brodawek).

Krem Emla znajduje również zastosowanie u osób dorosłych przed wykonaniem zabiegu oczyszczenia lub usunięcia uszkodzonej skóry owrzodzonych kończyn dolnych.

Krem Emla – ostrzeżenia i środki ostrożności

Najważniejszym przeciwwskazaniem do zastosowania kremu Emla jest występujące u pacjenta uczulenie na którykolwiek ze składników leku, zwłaszcza na substancje czynne w postaci lidokainy i prylokainy.

Znacznie więcej niż przeciwwskazań istnieje środków ostrożności, które należy zachować w stosowaniu tego specyfiku. Podstawą jest poinformowanie lekarza o wszelkiego rodzaju dolegliwościach oraz lekach, które przyjmuje się na co dzień. Krem Emla ostrożnie należy stosować również:

·        jeśli pacjent cierpi na zaburzenia metaboliczne,

·        jeśli pacjent cierpi na methemoglobinemię,

·        gdy na skórze pacjenta występują zmiany skórne w formie wysypki, skaleczeń, otwartych ran czy owrzodzeń,

·        jeśli pacjent cierpi na atopowe zapalenia skóry,

·        gdy pacjent przyjmuje farmaceutyki skuteczne w leczeniu zaburzeń rytmu serca.

Ponadto powinno się unikać kontaktu kremu Emla z oczami oraz ostrożnie stosować lek, obserwując na bieżąco reakcje, u małych dzieci i młodzieży, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Krem Emla – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie kremu Emla zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Dawka kremu nałożona na skórę, zależy od rodzaju zabiegu, któremu będzie poddawany pacjent oraz od powierzchni skórnej. Decyzja każdorazowo zależy od osoby, która zabieg wykonuje, zatem pacjent nie musi się tym martwić.

Na skórę przeznaczoną do zabiegu najczęściej nakłada się grubą warstwę kremu, a następnie przykrywa folią plastikową, aby zwiększyć wchłanianie leku. Czas, który należy odczekać od zaaplikowania kremu Emla na skórę do zabiegu, zależy od wieku pacjenta oraz obszaru skórnego, który będzie poddawany zabiegowi. W tej kwestii również możesz zdać się na personel medyczny.

Najpoważniejsze skutki uboczne zastosowania kremu Emla występują przede wszystkim w przypadku użycia zbyt dużej dawki preparatu. Wśród nich znajdują się:

·        zawroty głowy,

·        mrowienie skóry wokół ust oraz drętwienie lub brak czucia w języku,

·        zaburzenia odczuwania smaku,

·        zaburzenia widzenia,

·        dzwonienie w uszach.

W ciężkich przypadkach przedawkowania mogą wystąpić drgawki, niedociśnienie, arytmia i zaburzenia oddychania. Te objawy mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pacjenta.

Wśród działań niepożądanych występujących mimo prawidłowego stosowania leku Emla, mogą pojawić się między innymi:

·        odczyny alergiczne skórne (świąd, pieczenie, rumień, obrzęki, blednięcie skóry),

·        podrażnienia skóry,

·        methemoglobinemia,

·        punktowe krwawienie (wybroczyny).

W przypadku zauważenia wymienionych objawów należy jak najszybciej poinformować o nich lekarza lub pielęgniarkę.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko