Pacjenci.pl Zdrowie Entus Max – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/choroba-przezi%C4%99bienie-grypa-4392163/

Entus Max – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Entus Max jest lekiem silnie wykrztuśnym, stosowanym w przewlekłych chorobach dróg oddechowych o ostrym przebiegu. Wykorzystywany jest przede wszystkim jako lek wspomagający, ułatwiający oddychanie. Jak wiele innych leków posiada swoje przeciwwskazania oraz grupy docelowe osób, którym jest szczególnie polecany do stosowania z dużą ostrożnością. W niniejszym artykule przeczytasz nie tylko na ten temat, ale również dowiesz się podstawowych szczegółów na temat dawkowania oraz możliwych działań niepożądanych leku Entus Max. Zapraszamy do uważnego czytania!

Lek Entus Max – zastosowanie i charakterystyka

W podstawowym składzie leku Entus Max znajduje się przede wszystkim chlorowodorek ambroksolu, charakteryzujący się silnym działaniem wykrztuśnym. Jego zadaniem jest również rozrzedzanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Entus Max sprzedawany jest w aptekach w postaci syropu przeznaczonego do podawania doustnego. Farmaceutyk ten stosować mogą zarówno dorośli jak i dzieci, pod warunkiem ukończenia 12. roku życia. Nie zaleca się stosowania w trakcie ciąży i okresie karmienia piersią, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie należy do lekarza.

Stosowanie syropu Entus Max zalecane jest w formie leczenia wspomagającego, czyli w formie leczenia dodatkowego do kuracji podstawowej zleconej przez lekarza prowadzącego terapię. Farmaceutyk ten zalecany jest w przebiegu przewlekłych chorób dróg oddechowych o ostrym przebiegu, którym towarzyszy utrudnione odkrztuszanie lepkiej wydzieliny oskrzelowej. Wśród takich schorzeń wymienia się rozedmę płuc, astmę oskrzelową, rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydozę, zapalenie oskrzeli oraz zapalenie krtani.

Lek Entus Max – ostrzeżenia i środki ostrożności

Najważniejszą informacją dla pacjenta stosującego lek Entus Max jest konieczność zgłoszenia się do lekarza, jeżeli stan zdrowia nie poprawi się lub pogorszy się, mimo stosowania syropu przez od 4 do 5 dni.

Podstawowym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Entus Max jest oczywiście uczulenie na którykolwiek składnik leku (również różnego rodzaju cukry i słodziki, gdyż lek zawiera sorbitol), ciąża i karmienie piersią oraz wiek poniżej 12 lat u pacjenta. Znacznie więcej od przeciwwskazań istnieje sytuacji, w których należy zachować ostrożność podczas stosowania syropu Entus Max. W tych przypadkach przed zastosowaniem leku należy porozmawiać z lekarzem lub przynajmniej z farmaceutą, aby upewnić się, że wdrożenie kuracji przy jego pomocy będzie dla pacjenta korzystne i jednocześnie nie pogorszy stanu zdrowia w przebiegu dolegliwości takich jak: choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zaburzenia czynności nerek, osłabiony odruch kaszlowy lub zaburzenia oczyszczania rzęskowego oskrzeli i astma oskrzelowa. Ostatnia z wymienionych dolegliwości może dziwić, gdyż znajduje się również we wskazaniach do stosowania. Rozdźwięk wynika z tego, iż na początku kuracji ambroksol może nasilać kaszel i powodować nadmierne odkrztuszanie wydzieliny, co może prowadzić do chwilowego nasilonego problemu z oddychaniem u pacjenta.

Podczas kuracji syropem może się zdarzyć (choć odnotowano to w odosobnionych przypadkach), że wydzielina z dróg oddechowych pojawi się w dużej ilości w formie mocno płynnej. Jeżeli pacjent nie będzie w stanie sam poradzić sobie z jej ilością i odkrztuszaniem, powinien zgłosić się do lekarza w celu jej odessania. Wystąpić może również wysypka z wyniku reakcji alergicznej na lek. Wówczas leczenie syropem Entus Max należy przerwać i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Przed podjęciem kuracji Entusem Max, zaleca się poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszelkich przyjmowanych na bieżąco lekach, zwłaszcza:

·        antybiotykach,

·        teofilinach,

·        przeciwkaszlowych.

Lek Entus Max – stosowanie i działania nie pożądane

Syrop należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub kierując się wskazówkami zawartymi w ulotce, dołączonej do opakowania leku. W leczeniu krótkotrwałym podaje się 5 ml syropu 3 razy na dobę przed 2 lub 3 dni. Następnie dawkę zmniejsza się do dwóch razy na dobę. W przypadku leczenia przewlekłego natomiast, trwającego do 14 dni, dobową dawkę należy zmniejszyć o połowę. Syrop Entus Max należy przyjmować po posiłku oraz najpóźniej na kilka godzin przed snem.

W przypadku przedawkowania wystąpić mogą niepokojące objawy takie jak nudności, zmęczenie oraz nadmierne wydzielaniu śluzu z oskrzeli. Gdy do tego dojdzie, należy zgłosić się do lekarza. Wśród działań niepożądanych stosowanego poprawnie leku wymienia się natomiast wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowego odstawienia leku i zgłoszenia się na pogotowie.

Wśród innych reakcji nieprawidłowych znajdują się lżejsze reakcje alergiczne, wysypka, pokrzywka oraz ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Są to jednak skutki uboczne występujące bardzo rzadko. Jeżeli będzie miał miejsce jeden z nich należy uważnie obserwować organizm lub zgłosić się do lekarza po poradę. Nie jest jednak wymagane natychmiastowe odstawianie leku.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko