FT3 – badanie hormonu tarczycy, na czym polega?
FT3 – co to jest?
FT3 czyli innymi słowy trijodotyronina jest wytwarzana przez tarczycę, ale w niewielkiej ilości. Głównym źródłem jej produkcji jest hormon tarczycowy FT4 – tyroksyna. FT4 to hormon produkowany przez tarczycę nazywany tyroksyną. Jest organicznym związkiem chemicznym, który pobudza procesy utleniania w tkankach a także mobilizuje rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, wzmaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i jej zużycie przez komórki. Funkcje FT4 to także wydzielanie i efekty działania somatotropiny i glikokortykoidów oraz wpływanie na czynność gruczołów płciowych. Tyroksyna jest bardzo ważna dla rozwoju fizycznego i psychicznego młodych organizmów oraz reguluje laktację i rozród.
FT3 to hormon decydujący o pracy tarczycy, ale wpływa także na funkcję innych hormonów oraz narządów. Co ciekawe, mimo że hormon FT3 jest tylko 1/10 hormonów, które występują w tarczycy, to jego siła oddziaływania może być mocniejsza niemalże czterokrotnie w porównaniu do hormonu T4. Jaka jest rola FT3 w organizmie? Hormon ten wpływa na poprawną funkcję układu nerwowego, nerek oraz właściwą gospodarkę metaboliczną i energetyczną. Sprawuje także pieczę nad systemem pokarmowym, rozrodczym oraz krwionośnym.
FT3 – objawy podwyższonego i niskiego poziomu FT3
Objawy podwyższonego FT3 to przede wszystkim:
-
spadek wagi,
-
biegunki,
-
nadpotliwość,
-
bezsenność,
-
uczucie rozdrażnienia,
-
kołatanie serca,
-
drżenie rąk.
Objawy te wyraźnie sugerują nadczynność tarczycy, ale mogą także informować o źle dobranych środkach antykoncepcyjnych, lekach hormonalnych czy lekach przeciw padaczce.
Przy niedoborze hormonu FT3 w tarczycy występują takie objawy jak:
-
duszność,
-
obrzęk szyi,
-
wzrost wagi,
-
uczucie zimna,
-
ciągłe zmęczenie,
-
bóle stawów i mięśni,
-
bóle głowy,
-
zaparcia,
-
depresja.
Objawy te mogą informować o niedoczynności tarczycy. Niski poziom FT3 może być niebezpieczny w ciąży oraz w okresie laktacji. Nieleczona niedoczynność tarczycy może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu płodu i powodować niedorozwinięcie umysłowe. Z kolei zbyt niskie FT3 może przyczyniać się do zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, które niestety będą nieodwracalne.
Rezultatem zachwiania stosunku hormonów FT3 do FT4 jest nadmiar hormonu T4 do T3, co może objawiać się niedoczynnością tarczycy, a wpływ na to mają:
-
stres,
-
cukrzyca,
-
nadużywanie alkoholu,
-
starość,
-
przyjmowanie beta-blokerów, np. antykoncepcji, leków hormonalnych,
-
zabiegi chirurgiczne,
-
niedobór żelaza, jodu, cynku, selenu, witaminy itd.,
-
duże ilości pestycydów w organizmie,
-
zatrucie ołowiem lub rtęcią.
undefined
FT3 – przebieg badania
Badanie FT3 przebiega standardowo – lekarz pobiera próbkę krwi z żyły łokciowej, próbka jedzie do laboratorium i tam testowana jest immunologicznie. Wyniki, które można otrzymać oceniane są pod względem normy zazwyczaj mierzącej 2,25 – 6 pmol/l (1,5 – 4 ng/l) podczas gdy właściwy poziom TSH szacuje się na 0,4 – 4,0 µIU/ml.
Badanie tarczycy FT3 opisuje ilość hormonów nie mających związku z białkami. Wynik, który przekracza podaną normę, przy zaniżonym badaniu TSH, które wykonuje się wraz z FT3, może wskazywać na nadczynność tarczycę. Zaś niski wynik badania FT3, który może mówić o niedoczynności tarczycy, jeśli występuje wraz z TSH mierzącym ponad 4,0 µIU/ml.