Pacjenci.pl Zdrowie Furaginum – charakterystyka leku. Wskazania i dawkowanie
pixabay.com

Furaginum – charakterystyka leku. Wskazania i dawkowanie

19 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Samecka

Furaginum – charakterystyka

Furaginum to lek stosowany w zakażeniach dolnych dróg moczowych wywołanych przez pałeczki okrężnicy (Escherichia coli). Substancją czynną preparatu jest furazydyna (Furaginum) – chemioterapeutyk posiadający działanie bakteriostatyczne o szerokim spektrum.

Furaginum ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. 1 tabletka zawiera 50 mg furaginy.

Furaginum – działanie

Furaginum to antybiotyk nitrofuranowy stosowany w leczeniu niepowikłanych infekcji dróg moczowych. Furazydyna jest przekształcana przez bakteryjne nitroreduktazy do elektrofilowych związków pośrednich, które hamują cykl kwasu cytrynowego, a także syntezę DNA, RNA i białka, co prowadzi do zatrzymania procesu namnażania się bakterii. Furagina działa zarówno na mikroorganizmy Gram-dodatnie (np. Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Staphylococcus faecalis), jak i Gram-ujemne (np. Enterobacteriaceae – Salmonella, Shygella, Proteus, Klebsiella, Escherichia, Enterobacter). Zdecydowanie silniejsze działanie jest obserwowane w środowisku kwaśnym (pH 5,5), środowisko zasadowe osłabia działanie furazydyny.

Furazydyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie osiąga po ok. 0,5 godz. po zażyciu tabletki. Ok. 13% przyjętej dawki jest w ciągu doby wydalane z moczem.

Furaginum – wskazania i dawkowanie

Wskazaniem do przyjmowania Furaginum są ostre i przewlekłe zakażenia układu moczowego (ZUM) obejmujące jego dolny odcinek (pęcherz moczowy, cewka moczowa). Najczęściej wywoływane są one przez bakterię Escherichia coli, którą można wykryć w badaniu moczu.

Lek można stosować u dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia. Dawkowanie u osób dorosłych w pierwszym dniu terapii to najczęściej 100 mg (2 tabletki) 4 razy na dobę, a w kolejnych dniach 100 mg (2 tabletki) 3 razy na dobę. Czas trwania kuracji to przeważnie 7-8 dni. W przypadku przewlekłych, nawracających infekcji układu moczowego należy przyjmować 100 mg raz na dobę (na noc) przez okres od 6 do 12 miesięcy. Zalecane dawkowanie u dzieci w wieku do 2 do 14 lat to od 5 do 7 mg/kg masy ciała na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych (tabletkę można rozkruszyć i wymieszać z mlekiem).

Furaginum należy przyjmować podczas posiłku zawierającego białko, które powoduje zwiększenie dostępności biologicznej furazydyny.

Furaginum – przeciwwskazania

Leku Furaginum nie należy stosować w następujących sytuacjach:

  • u ciężarnych w I trymestrze ciąży,

  • nadwrażliwości na furaginę bądź inną substancję preparatu,

  • ciężkiej niewydolności nerek,

  • polineuropatii cukrzycowej,

  • niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (stan, w którym krwinki czerwone są narażone na niedotlenienie i wystąpienie niedokrwistości).

undefined

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Samecka

Magdalena Samecka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko